ABD’nin gözü Menbiç’te


SURİYE, Menbiç (HABERYİRMİ) –  Menbiç’te yeni bir askeri üs daha kuran ABD, Menbiç’teki askeri üs sayısını 3 çıkartırken Suriye genelindeki üs sayısı 25’e ulaştırdı.

ABD, Suriye’nin Kuzeyindeki Menbiç kentinde yeni bir askeri üs daha kurdu. Yeni üsle birlikte ABD’nin Menbiç’teki askeri üs sayısı 3, Suriye genelinde ise 25 oldu.

Menbiç Askeri Meclisi yetkililerinden edinilen bilgilere göre ABD’nin Menbiç kentindeki askeri varlığını artırdığı ve bölgede yeni askeri üsler kurduğu öğrenildi. Buna göre ABD, daha önce Menbiç’te Halep yolu üzerinde ve Sacur Çayına yakın Ayn Dedat bölgesinde bulunan askeri üslerine, Menbiç’in Güneyinde yer alan ve kentin girişi olan Medah bölgesine kurduğu sonuncusuyla birlikte üçüncü askeri üssünü inşa etti.

Konuyla ilgili YPG’nin de içerisinde yer aldığı DSG’ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Xelil Bozi, Sputnik’e konuştu.

Xelil Bozi, ABD’nin Menbiç’te yeni bir askeri üs daha kurduğunu doğruladı. Üs ile ilgili askeri mesele olduğu için fazla bilgi veremeyeceğini dile getiren Bozi, ABD’nin daha önce Menbiç’in Güneybatısında ve Ayn Dedat bölgesinde askeri üsler kurduğunu söyledi.

25 ASKERİ ÜS VE 5 BİN ASKER

ABD’nin bölgede askeri varlığını artırdığına dikkat çeken Bozi, ABD askerlerinin her gün Menbiç sınırında devriye turları attığını da sözlerine ekledi.

IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye’nin Kuzeyinde DSG’nin olduğu bölgede 25 askeri üssü ve 5 bin askeri olan ABD, Suriye’nin kuzeyinde daha önce PYD’nin elindeki Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Menbiç, Rakka, Deyr ez Zor, Haseke ve Tel Abyad’da askeri üsler kurmuştu.

2012 yılında ÖSO’nun, 2014 yılında ise IŞİD’in eline geçen Halep’e bağlı Menbiç kenti, 12 Ağustos’ 2016’da Demokratik Suriye Güçleri tarafından IŞİD’in elinden alınmıştı. Menbiç, güneyde Halep’e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus’a 40 kilometre, doğuda Kobani’ye 65, batıda ise El Bab’a 45 kilo metre uzaklıkta bulunmasıyla stratejik bir öneme sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir