DSG, Esed’in teklifini kabul etti


SURİYE, Şam (HABERYİRMİ) – Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi kanadı olarak bilinen Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye rejiminin diyalog teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Esed, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Rojava’yı kontrol eden Kürt güçlerine diyalog çağrısında bulunarak, “Eğer müzakereler sonuç vermezse bu bölgeleri güç kullanarak özgürleştireceğiz” demişti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, DSG’nin açıklamasında yeni bir anayasa çağrısı da yapıldı:

“Suriye’de tarafların artık askeri bir yöntemin ve ara bulucu güçler eliyle yapılan pazarlıkların çözüm olmayacağını anladığı” belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:

“Suriye hükümeti görüşme kapılarını açma açıklamasını yapınca, biz tereddütsüzce bu yaklaşımı kabul ettik. Yeni bir imkanın sağlanması, Suriye’de akan kanın durdurulması, huzur ortamının sağlanması ve yeniden inşa çalışmalarının başlaması için Suriye hükümetinin Suriye’de taraflar arasında gerçekleşmesi öngörülen görüşmeler hakkındaki açıklamalarını olumlu bulduk.

Halkın tüm temsilcilerinin bir araya gelmesi, tek taraflı ve imha siyasetinin son bulması için anlaşma yoluna girilmesinden umutluyuz. Demokratik bir Suriye ve tüm kesimlerin eşitçe temsil edildiği bir anayasanın oluşması için tüm tarafların ortaklaşması gerçekleşmeden Suriye’de çözümün mümkün olmayacağını belirtmek isteriz.”

DSG, IŞİD ile mücadele kapsamında ABD’nin desteğini alıyor.

Şam ile Rojavalı temsilciler arasındaki müzakerelerde, ABD’li güçlerin bölgedeki geleceğinin önemli bir müzakere maddesi olacağı düşünülüyor.

ABD ve Türkiye, geçtiğimiz hafta Menbiç’ten YPG’nin çekilmesiyle ilgili yol haritasında anlaştıklarını açıklamıştı.

DSM Eşbaşkanı İlham Ahmed, 7 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Suriye Federasyonu’nun akıbeti konusunda Beşar Esad yönetimiyle müzakereler için zamanın olgunlaşmış olabileceğini belirtmişti.

İlham Ahmed, Beşar Esad’a yakın Suriye Demokratik Cephesi’nin, hükümetle diyalog başlatılması çabaları çerçevesinde, Kuzey Suriye Federasyonu’nu ziyaret ettiğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir