Abd’nin Rusya korkusu


ABD’de yayın yapan Politico internet sitesinde yer alan habere göre ABD Donanması, 2011 yılında etkinliğine son verilen Virginia eyaletine bağlı Norfolk kentinde konuşlu 2. Filo’nun yeniden kurulduğunu duyurdu.

HEDEF RUSYA

Operasyon bölgesi ABD’nin doğu kıyıları ile Arktik bölgesini içeren 2. Filo Komutanlığı’na yeniden gemiler, hava araçları ve deniz piyadelerinden oluşan çıkarma personeli atanacağı açıklandı.

Atılan bu adımın, Atlantik Okyanusu’nda son dönemde artan Rus denizaltı hareketliliğinin ardından gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

“RUSYA VE ÇİN’İN MEYDAN OKUMASIYLA KARŞILAŞTIK”

ABD Donanması Filo Kuvvetleri Komutanı Amiral Chris Grady, Norfolk limanında demirli USS George H.W. Bush gemisinde bir konuşma yaptı. Amiral, ABD Donanmasının Soğuk Savaş’ın sonundan beri rastlamadığı düzeyde bir baskısıyla karşı karşıya kaldığını belirtti ve “Denizdeki kontrolümüz ve güç aktarma kapasitemiz, ulusal güvenliğimizin iki ana unsuru, yeniden yükselişe geçen yabancı güçlerin, yani Rusya ve Çin’in meydan okumasıyla karşı karşıya.” açıklamasında bulundu.

Amiral Grady, filonun yeniden kurulmasıyla ilgili emri bu yıl başında veren ABD Donanma Operasyonları Başkanı John Richardson da ABD’nin kimseyle kavga arayışında olmadığını söyleyerek, “Ancak fiili gerçeklik donanmanın Atlantik bölgesinde büyük ölçekli bir okyanus manevra savaşına hazırlıklı olmasını gerektirmektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir