Akar’ın sözleri zoruna gitti istifa etti


ABD Başkanı Donald Trump’ı Suriye’den çekilmekten vazgeçirmeye çok uğraşan ama başarısızlığa uğrayan Savunma Bakanı James Mattis’in bunun üzerine verdiği istifanın nedenleri analiz ediliyor.

Trump’la aralarında uzlaştırılamaz görüş ayrılıklarını olduğunu ve Trump’ın kendisine benzer görüşlerde bir savunma bakanı bulması gerektiğini söyleyerek istifa etmişti.

AKAR’IN SÖZLERİ MATTİS’İ KIZDIRMIŞ

Çarşamba günkü çekilmenin ardından perşembe günü gelen istifayı canlı yayın akışı yapacak kadar önemseyen CNN, Mattis’in Türk mevkidaşı Hulusi Akar’ın “Münbiç’te, Fırat’ın doğusunda bazı çukurların, tünellerin kazıldığı söyleniyor. İster çukur ister tünel kazsınlar, isterse yerin dibine girsinler, yeri ve zamanı geldiğinde bunlar kazdıkları çukurlara gömülecekler” sözlerinin Mattis için “bardağı taşıran son damla” olduğunu ve istifa mektubunu tetiklediğini duyurdu.

ÖFKEDEN MOSMOR OLDU

CNN’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı’ndan iki yetkili, perşembe günü Suriye konusunu görüşmek için Beyaz Saray’a giden Mattis’in, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ardından Türkiye’nin ter-ör örgütü YPG’yi hedef alacağına dair haberler yüzünden çok sinirli ve hatta öfkeden mosmor olduğunu söyledi.

TRUMP’I İKNA EDEMEYİNCE İSTİFA ETTİ

Öncesinde CNN, Mattis’in son bir kez Trump’ın fikrini değiştirmeye çalışmak için perşembe Beyaz Saray’a gideceğini duyurmuştu. Pentagon ve Beyaz Saray’dan birer yetkiliye göre ABD Başkanı’nı vazgeçmeye ikna edemeyince istifasını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir