O afişi savundu


Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Yunanca yeni yıl afişinde “Adrianopolis” ifadesini savundu.

Recep Gürkan, 2019 kutlama mesajları ile ilgili tepkilere, “Herkes az veya çok bir eğitim almış insanlar. Biraz dil bilimini araştırırlarsa bunun böyle yazılması gerektiğini bileceklerdir.” şeklinde yanıt verdi.

“MECZUPLAR, ZAVALLILAR, KENDİNİ BİLMEZLER…”

Gürkan, ‘Adrianopolis’ ibaresi nedeniyle tepkilere maruz kaldığı kutlama afişleri sonrası yaşanan süreci anlatarak, “Kendini bilmezler, bazı zavallılar birtakım şeyler yazmışlar, onları çok önemsemiyorum ama Edirne’yi bilmeyenlerin, Edirne’nin coğrafi yapısı, tarihi kimliği, tarihsel geçmişi hakkında bilgi sahibi olmayan bazı meczupların ortaya attıkları ile üzülecek değiliz. Biz yine Yunanlılarla, Bulgarlarla iyi komşuluk ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Bakın medyada ve sosyal medyada bu tür olumsuz haberlerin çıkması ile beraber geçtiğimiz hafta sonu Edirne’de, Bulgar ve Yunan turist neredeyse yok denecek kadar azdı. Buradan biraz esnaflarımıza da sitem etmek istiyorum. Belediye başkanınız bu mücadeleyi sizler için yapıyor. Buna en çok sahip çıkması gereken sizlersiniz.” dedi.

“SÖZ KONUSU MİSAK-I MİLLİ SINIRLARIYSA HERKES HADDİNİ BİLECEK”

Gürkan, ‘Adrianoupolis’ ibaresi nedeniyle yaşanan tepkileri  eleştirerek, “Edirne’nin tarihinde 12 tane ismi vardır ve bu şehir, bugünkü kimliğine o 12 isimden aldığı kültürlerle ulaşmıştır. Adrianapolis vardır, Odrin vardır, Edrune vardır, Edirne vardır, Edirne vardır. Bunların hepsi bizim. Ben şu anda Edirne Belediye Başkanı olarak bu şehrin 8 bin 300 yıllık geçmişinin de sorumluluğunu ve sahipliğini yapıyorum. Ret mi edeceğiz onları? Yok mu sayacağız? Ama söz konusu Misak-ı Milli sınırları ise herkes haddini bilecek. Onu bizden daha çok savunamayacağını ben biliyorum. Geçmişimize baksınlar. Herkes baksın dedesinin mezarları nerede, mezarı var mı yok mu? Benim dedemin mezarı Balkanlar’da, Balkan coğrafyasında.” açıklamasını yaptı.