Türk babanın film gibi operasyonu


Te-rör örgütü DEAŞ, etkisini ve popülerliğini kaybetmesine rağmen geçtiğimiz yıllarda örgüte katılanlar ve çıkmak isteyenlerin kurtuluş hikayeleri dikkat çekici cinsten.

SEVGİLİSİ İÇİN ÖRGÜTE KATILDI
BBC Türkçe’nin haberine göre; Hollanda’da yaşayan Türk asıllı Melis Atıcı sevgilisi Yusuf’un peşinden yaklaşık 2 yıl önce Suriye’ye giderek örgüt saflarına geçmiş.

Durumu polise bildiren baba Faruk Atıcı ise uzun süre kızından haber alamamış.

AİLEYE “BENİ KURTARIN” TELEFONU
Suriye’de sevgilisinden bir erkek çocuk dünyaya getiren Melis, DEAŞ’a yönelik operasyonların arttığı dönemlerde babasını arayarak Hollanda’ya dönmek istediğini ifade etmiş.

İLK DENEME BAŞARISIZ SONUÇLANDI
Melis, bu süreçte insan kaçakçılarıyla anlaşıp Türkiye’ye geçmeye çalışmış, ancak sınır bölgesinde YPG’lilerin eline düşüyor ve onların denetimindeki kampa götürülmüş.

BABA ATICI, HER ŞEYİNİ KIZINI KURTARMAK İÇİN SATTI
Kızı Melis’in denemesi başarısız sonuçlanınca baba Faruk Atıcı evini ve elindeki her şeyi satıp Türkiye’de insan kaçakçılarıyla anlaşmış, geçtiğimiz yaz kızını kurtarmak için yolculuğa çıkan Atıcı, Suriye’nin kuzeyinde kızının tutulduğu kampa ulaşmış ve oradakileri kızını almak için ikna etmiş.

DEDE, KIZ VE TORUN GECE AT SIRTINDA YOLCULUK
Hikayenin en dikkat çekici kısmı ise burası; Faruk Atıcı, kızı Melisa ve 5 aylık bebeği gece yarısı Suriye’den Irak’ın kuzeyine gitmek için yola çıkmışlar. Atıcı bu yolculuğu ise “Bu çok tehlikeliydi. Resmi evrakımız yoktu. Çok büyük bir risk aldık. Neyse ki şanslıydık, her zaman ağlayan bebek o gece hiç ağlamadı” sözleriyle anlattı.

ERBİL’DE HAPİS
Erbil’deki Hollanda Konsolosluğu’na giden baba-kız resmi evrakları olmadığı için Irak yetkilileri tarafından tutuklanmış. 2 ay cezaevinde yatan dede, kız ve torun Hollanda yetkililerinin belgeleri tamamlamasının ardından Hollanda’ya döndüler.

VE SON…
Amsterdam’a indiklerinde ise te-rör örgütü üyeliğinden yaklaşık 6 ay önce tutuklanan Melis geçtiğimiz Pazartesi günü tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. Faruk Atıcı ise kızı ve torunun Hollanda’ya getirmek için verdiği mücadele için, “Aslında yaptığım delilikti. Ölebilirdim de.” diye konuştu.