Venezuela’da tehlikeli saatler


Emperyalizmin kıskacından kurtulmaya çalışan ve bunu yaparken de ağır ekonomik bedeller ödemek zorunda bırakılan Venezuela’da şok bir gelişme yaşandı.

ABD Başkanı Donald Trump, demokrasi adına skandal bir karar vererek Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını açıkladı.

ABD’nin bu kararına çevresindeki ülkeler de destek verdi.

SOKAKLAR DAHA DA KARIŞTI! DARBE TEHLİKESİ Mİ VAR?

Trump’ın kararı öncesinde ülkede sokak olayları şiddetini artırdı. Ülkenin ChacaÍto bölgesinde, Maduro karşıtları ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar başladı.

TENCERE TAVA SESLERİ!

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, 2013 yılında Gezi olaylarını anımsatan ‘tencere-tava’ seslerine benzer sesler dikkat çekti.

POMPEO’DAN VENEZUELA ORDUSUNA ÇAĞRI

Olaylar sürerken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Venezuela ordusuna ve güvenlik güçlerine demokrasiyi(!) destekleme ve vatandaşları koruma çağrısı da akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Trump her ne kadar “askeri müdahale düşünmüyoruz” dese de, dünya kamuoyu Venezuela’ya yönelik bir darbe tehdidi olduğu konusunda hemfikir.

ULUSLARARASI MEDYA TEZGAHI KURDU, CANLI YAYINLAR BAŞLADI

Tüm bunlar olurken, uluslararası haber kanallarının da hazırlıklarını tamamlayarak sokaklarda canlı yayınlara başladığı ve Latin Amerika uzmanlarının görüşlerini almaya devam ettiği belirtiliyor.

VENEZUELA-TÜRKİYE İLİŞKİSİ

Maduro bir süredir emperyalizme ve Amerikan despotluğuna karşı koyabilmek için kendine ekonomik anlamda müttefik arayışına girmişti.

Türkiye’yi de bu konunda dimdik yanında bulan Maduro, Ankara ve İstanbul’u ziyaret etmiş, hatta Diriliş Ertuğrul’un setine giderek burada fotoğraflar çektirmişti. Maduro ayrıca, dizinin ülkesinde de yayına girmesine önayak olmuştu.

“ALTINLARIMIZI TÜRKİYE’DE İŞLEYECEĞİZ”

Dünyanın en önemli altın üreticilerinden birisi olan Venezuela, altınların Türkiye’de işlenmesi için hızlı bir hamle yapmış, hatta bunun için Çorum’a bir heyet göndermişti.

Ayrıca Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano, kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela’da çıkardıkları altını işlenmesi ve altın paraya çevrilmesi için Türkiye’ye yolladığını söylemişti.

“ALTINLARI İSVİÇRE’YE YOLLADIĞINIZI DÜŞÜNÜN…”

‘Cano, “Eskiden sertifikalandırma süreci İsviçre’de yapılırdı, artık yapmıyoruz. Bu süreç artık müttefik ülkelerde yapılıyor. İsviçre’ye altını yolladığınızı, onların da yaptırımlar yüzünden altınınızı tuttuğunu düşünün” demişti.

Öte yandan Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü de Venezuela’nın Türkiye’ye 20 ton altın gönderdiğini öne sürmüştü.

MADURO’DAN FUAT OKTAY’A: SELAMUN ALEYKUM

Maduro’nun seçim sonrası yemin töreni için Venezuela’ya giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “selamun aleykum” diyerek kürsüden selam vermesi günlerce konuşulmuş, iki ülke arasında oluşan kuvvetli bağın göstergesi olmuştu. haber7