Abd’nin derdi belli oldu


ABD’li üst düzey bir yetkilinin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre ABD, uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezuela ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. Yaptırımların ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda, ABD’nin harekete geçeceği ifade edildi.

Aynı iddia aynı cümleler ve aynı haber tarzıyla İngiliz haber ajansı Reuters’ta da yer aldı.

VENEZUELA İLE TİCARİ İLİŞKİLER ELE ALINACAK

Bloomberg’te yer alan habere göre, ABD Hazine Bakanlığı’nın terör finansmanıyla mücadele sorumlusu Marshall Billingslea’nın Cuma günü Ankara’da Türk yetkililerle yapacağı görüşmede Venezuela ile ticari ilişkilerin ele alınacağı belirtildi.

ABD HAREKETE GEÇECEK

ABD’li bir üst düzey yetkilinin ifadelerine dayandırılan iddiaya göre, ABD uyguladığı yaptırımların ihlal edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla Venezuela ile Türkiye arasındaki altın ticaretini incelemeye aldı. İncelemeler kapsamında, ABD yaptırımlarının ihlal edildiğinin tespiti durumunda ABD’nin harekete geçeceği kaydedildi.

Billingslea’nın Ankara temaslarında görüşme başlıklarının İran’dan oluşmasının planlandığını belirten ABD’li yetkili, ancak muhtemelen Venezuela ile ticari ilişkilerin de ele alınacağını aktardı.

“TÜRKİYE WASHINGTON’U HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI”

ABD’li üst yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Venezuela’nın seçilmiş lideri Nicolas Maduro’ya verdiği desteğin Washington yönetimini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Yetkili “Venezuela meselesinde Türk ve diğer hükümetlerle yaptığımız konuşmada Maduro rejiminin meşruiyetini kabul etmediğimizi belirttik. Ayrıca bu konuda bize katılmalarını istedik, ama bu güne kadar Türkiye’den olumlu bir cevap gelmedi” diye konuştu.