Makinalı tüfekçi konuştu


Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan şahıs konuştu… FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde helikopterden ateş açan makineli tüfekçi SAT üyesi eski yüzbaşı Haldun Gülmez, savcılıkta kabullenmese de mahkemede şaşırıp ateş ettiği itirafında bulundu.

Erdoğan’ı öld-ürmeye gelen FETÖ’cülerden biri de sözde “Yurtta Sulh Konseyi”nin üyesi eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in de içinde bulunduğu helikopterden Marmaris’te halkın üzerine ateş açan makineli tüfekçi SAT ekibi üyesi eski yüzbaşı Haldun Gülmez.

Kendini aklamaya çalışan Gülmez, mahkemede, daha önce emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerin tamamını reddetti.

“EVET, ATEŞ ETTİM”

Gülmez, mahkemede, “Otellerin olduğu yerde polis üniformalı kimseyi görmedim, sağa sola koşuşturan birkaç sivil vardı. Helikoptere yoğun ateş açılıyordu. İsabet almaya başlamıştık. Pilotlar bana ‘Uyarı atışı yap.’ emri verdi. Etrafta oteller ve daha küçük binalar vardı. Uyarı ateşini nasıl yapacağımı değerlendirdim. Bu sırada pilot atış emrini tekrarladı. Boş bölge olarak gördüğüm ağaçlık alana ateş ettim. 7 saniye sürdü.” diyerek önceki ifadeleriyle çelişti.

ÖRGÜTE BAĞLILIĞINI GÖSTERDİ

Marmaris’te havada askıdayken yoğun ateş altında kaldıklarını ileri süren Gülmez, “İddianamede de yer alan, bize ateş edenlerden birinin Şükrü Seymen olduğu ve benim de onun silahından çıkan mermiyle yaralandığım konusu var. Böyle düşünmüyorum ve bu nedenle Şükrü Seymen’den şikayetçi değilim.” diyerek davada yargılanan FETÖ üyelerinden de şikayetçi olmayıp, örgüte bağlılığını ortaya koydu.