Venezuela’da olan bitenin özeti


ABD’nin açık açık destek verdiği Venezuela’daki darbe, Washington’un bir işgal planına dönüşüyor. Özellikle Maduro hükümetine karşı duruş sergileyen ABD hükümeti, orduya ve muhaliflere yönelik darbe çağrılarında bulunuyor.

Henüz bu çağrılar ordu kanadında bir karşılık bulamasa da muhalif kesim, Maduro’ya karşı ABD bayrakları açarak tavrını gösteriyor.

MEYDANLARDA ABD BAYRAKLARI

ABD’nin, bu darbe planında parmağı açık bir şekilde kendini gösteriyor. Washington yönetimi de bu duruşu inkar etmiyor. Ancak gelinen nokta, ABD desteğinden çok ABD’nin mandası altına girmeye doğru ilerliyor.

Meydanlarda Maduro karşıtı gösteriler yapan muhalefet, ellerinde ABD bayraklarıyla gösteriler yapıyor. O gösterilerin birinde dev bir direkte bulunan Venezuela bayrağı indirilerek, yerine ABD bayrağı asıldı.

BAYRAKLI DESTEK

Hükümet karşıtlarının eylemlerinde, bir grup gösterici de protesto yaptıkları bir platform üzerinde bir araya geldi. O platforma da dev boyutta bir ABD bayrağı asıldı. Özellikle sosyalist yapıda olan bir ülkede ABD bayraklarının açılması, darbe girişiminin kimler tarafından planlanıp hangi amaca hizmet ettiğini gözler önüne seriyor.