Temel Karamollaoğlu’nun açıklaması müttefiklerini çıldırtacak


Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Madımak olayıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Karamollaoğlu, “Madımak olayı sizi utandırmıyor mu” sorusuna, “Ne sorumlusuyum ne de hadiselerin önüne geçmekle mükellef bir makamda bulunuyorum” yanıtını verdi. Madımak olayının katliam olmadığını da belirten Karamollaoğlu, “Ben orada insanların, ölm’esi için böyle bir şey yapıldığı kanaatinde değilim” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 2 Temmuz 1993’te yaşanan Madımak olaylarıyla ilgili açıklama yaptı.

“NEDEN UTANAYIM?”

Karamollaoğlu, “Madımak olayı sizi utandırmıyor mu” sorusuna “Ben bunu bir itham olarak görürüm, niye beni utandırsın ki? Ben bunun ne sorumlusuyum ne de bu hadiselerin önüne geçmekle mükellef bir makamda bulunuyorum” şeklinde yanıt verdi.

“KİMSE VALİYE SORMUYOR”

Olayın önlenmesi konusunda asıl sorumluların dönemin valisi ve emniyet müdürü olduğunu ileri süren Karamollaoğlu, “Ben belediye başkanıyım. Hiç kimse bu soruyu valiye sormuyor. Emniyet müdürüne sormuyor. Halbuki onların görevi bu meydana gelen hadiseleri önlemektir. Bu hadiselerin olmaması için tedbir almaktır. Hiç alakası olmayan bir insan niye bundan utanç duyacak?” dedi.

“KAT’LİAM DİYEMEM”

Yaşanan olaylara kat’liam demeyen Saadet Partisi lideri, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben bundan dolayı üzülüyorum, bundan dolayı hayıflanıyorum, bu niye önlenemedi. Ö’len ölm’üştür, elbette insanların canı yanıyor. Ben ona bir şey diyemem. Ama kat’liam dediğim gibi kasıtlı yapılır. Ben orada insanların, ölm’esi için böyle bir şey yapıldığı kanaatinde değilim.”

O dönemde Refah Partisinden Sivas Belediye Başkanı olan ve Madımak sanıklarının da avukatlığını yapan Karamollaoğlu yakın tarihe kadar “Sivas’ta yaşananlar kat’liam değildi, kasıt olsa katl’iam olurdu. İnsanlar pencereleri açmadıkları için ölm’üş” ifadelerini kullanmıştı. Ancak CHP ile kurulan ittifak sonrası ağız değiştiren SP lideri iki yıl önce “O hadise korkunç bir hadise. Bunu yapanlar arasında kasıtlı olanlar yok mudur mutlaka vardır” diyerek ittifakı rahatsız etmeyecek söylemler yapmaya başlamıştı. Yıllarca olaylardan Karamollaoğlu’nu da sorumlu tutan ve onu hedef gösteren CHP ise ittifak sonrası bu iddialarını hiç dile getirmedi. Geçmişte, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Madımak ile ilgili bir panele Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun çağrılmasına tepki gösterdiği tweetler gibi bir çok örnek bulunurken son iki yıldır CHP tarafından Karamollaoğlu’na Madımak ile ilgili hiç bir suçlayıcı ifadede kullanılmamasına özen gösterilmemesi dikkatlerden kaçmadı.