Bakan Koca yerin dibine soktu


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2021 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2019 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı.

Bakan Koca CHP’nin test kitlerinde “Devlet 100 milyon lira zarara uğratıldı” iftirasına belgelerle sert bir şekilde cevap verdi.

Koca, 6 firma ile girilen ihale ve süreçle ilgili şunları kaydetti;

Bu dönemde özellikle Dünya sağlık Örgütü Türkiye için geliştirilen kit noktasında 20 tane DSÖ sitesinde kabul edilebilirliği olan kit söz konusu. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de. Kit konusunda biz bir kite 8.75 dolar vererek almaya başlamıştık. Bu kiti yerlileştirmiş olduk. Biz yerlileştirdiğimizde 32 liraya aldık. Bir iki ay geçtiğinde yeni uygunluk alan firmalar oldu. Toplam 12 tane kit üretildiği dönem oldu. İhaleye çıktık. 6 firma ihaleye girdi. Kit 9.8 liraya düştü. ‘1.7 milyon kit fiyatını 9.8 liraya çekeceksiniz’ dedik” diye konuştu.

CHP’NİN 100 MİLYON ZARAR İFTİRASI

Yerli test kitlerinde CHP’nin sosyal medyadaki iftirasına cevap veren Koca “Kaçmayın bekleyin. Peki sonrasında 9.8 liraya çekmek kamunun mantığına uygun mu. Ben bunu yaptım. Demin bu kürsüden 83 milyona hitaben şöyle dendi. Dendi ki biz bu kiti gündeme getirdik. Biz getirdikten sonra siz geriye dönük işlem yaptınız. Öyle diyorsunuz değil mi. Nu gördüğünüz fatura 16 Temmuz. peki bu ihaleden kaç gün sonra – 1-8 Temmuz arasıyldı 16’sı bu kesildi – Peki sisizn ifadenizi okuyorum; “Yerli Covid-19 test kitlerinin bakanlığa 4 ay arayla 6 kat fiyat farkıyla satıldığı iddiası var. 9 liralık kitin 9 Dolara, o dönemki kurla yaklaşık 60 liradan alındığını duyuyoruz. Bu doğruysa devletin 100 milyon Liraya yakın zararı olabilir” diye sosyal edyadaki yazınız. Aşağıdada gazetenin haberi.” dedi.