Muharrem İnce Chp’li vekilleri çalıyor


CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile Karabük milletvekili Hüseyin Avni Aksoy imzasıyla bir mektup yayınlandı. İki milletvekiline Yalova milletvekili Özcan Özel’in de destek verdiği söyleniyor. Abdulkadir Selvi ayrıntıları Hürriyet’teki köşesine taşıdı.

10 ARALIK SANCISI

Çelebi ve Aksoy’un mektubu, 10 Aralık 2020 tarihini taşıyor. Belli ki 10 Aralık tarihi özel olarak seçilmiş.

İki milletvekili kendilerini, ‘29 Ekim Gücü’ olarak isimlendiriyorlar. Mehmet Ali Çelebi’nin Ergenekon sürecinde 41 ay tutuklu yargılandığını hatırlatırsam, neden 29 Ekim’i referans aldıkları daha iyi anlaşılır.

Peki 10 Aralık rahatsızlığı ne?

Burhan Şenatalar ve Süleyman Çelebi’nin sözcülüğünü yaptığı 10 Aralık Hareketi, CHP’nin kapatılıp vakfa dönüştürülmesini, solda yeni bir parti kurulmasını savunan, “ikinci Cumhuriyetçi” çizgiye yakın isimlerden oluşuyordu.

CHP yönetiminde Oğuz Kaan Salıcı ve Canan Kaftancıoğlu ‘10 Aralıkçı’ olarak biliniyorlar. CHP’de kendini Atatürkçü ve Cumhuriyetçi olarak tanımlayan isimler partinin son dönemde 10 Aralıkçıların çizgisine çekildiği kaygısını taşıyor.

ÜÇ İTİRAZ

CHP milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Avni Aksoy’un mektubunda CHP’nin kurucu değerleri ile CHP’nin mevcut politikalarına esaslı itirazlar getiriliyor. Abdullah Gül rahatsızlığı: CHP, FETÖ işgaline nezaret eden Abdullah Gül ve türevlerine, onların etki alanlarına mahkûm değildir.

‘Dostlar’ uyarısı:

CHP diğer partileri besleyen bir siyasi sebil olmamalıdır. Sürekli ‘dostları’ öne çıkarmak, Cumhuriyet’i kuran partinin kendi değerleriyle ve mücadelesiyle iktidara gelme şansının olmadığı algısını güçlendirmektedir.

HDP ile ittifaka tepki: Kürt kökenli vatandaşlarımıza terörle arasına mesafe koymayan HDP’li siyasi elitler üzerinden gitmeyi kabul etmiyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NUN İLGİSİZLİĞİ

Bugün tam 1 ayını dolduran mektubun altında imzası bulunan İzmir milletvekili Çelebi’yi aradım, CHP yönetiminin bir adım atıp atmadığını sordum.

Çelebi, hiçbir gelişme olmadığını söyledi. Sadece CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Genel merkezimizin milletvekilleriyle mektuplaşarak haberleşme gibi bir geleneği yok” demekle yetindi.

FİLM NEREDE KOPTU?

Çelebi ve Aksoy’un mektubunda bu sorunun yanıtı yer alıyor.

“2020 kurultayı, bu marjinal 2. Cumhuriyetçi unsurların oyun alanı haline getirilmiş, 29 Ekim ruhu 10 Aralık zihniyetinin hedefi olmuştur” deniliyor.

CHP kurultayından sonra üç milletvekili, 10 Ağustos’ta Anıtkabir’e çıkarak, ‘29 Ekim Gücü’nü oluşturuyorlar. Ekim ayında CHP’ye veda turlarına başlıyorlar. Ancak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in çabasıyla Kılıçdaroğlu ile bir araya gelip, sıkıntılarını paylaşıyorlar. “Bu durum böyle devam ederse müsaade isteriz” diyorlar.

ÇELEBİ: ‘BU BİR SÜREÇ’

İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi, mektup olayına gelene kadar her aşamada mücadele verdiğini anlattı. Bu sürecin kilometre taşlarını maddeler halinde paylaştı.

1)24 Haziran 2018’de CHP’nin kurduğu ve o gece çöken Adil Seçim Platformu seçim uygulaması ile ilgili sorumluları istifaya davet ettim. Sorumlular ödüllendirildi. İlk ciddi kırılma anı budur.

2) Temmuz 2018 yine ilkesel bir bildiri yayınlayarak “Kurultaya gidilmeli” dedim ve kurultay için imza verdim.

3) Eylül 2018 ve Ocak 2019’da yerel yönetim adayları belirleme yöntemine PM üyesi olarak yazılı itiraz ettim.

4) 2020 Temmuz kurultayında türlü oyun ve dalaverelere gizli liste dolaştırmaya itiraz ettim.

5) Üç milletvekili 10 Ağustos 2020 Anıtkabir’e çıktık. Sevr hayalleri görenlerin yine hüsrana uğrayacaklarını yazılı açıkladık.

6) 13 Eylül 2020 Canan Kaftancıoğlu’nun, “Atatürk demem” açıklamasına sert bir şekilde karşılık verdim. “Bu partide 10 Aralık’tan önce 29 Ekim gelir” dedim.

7) Ekim 2020’de kapalı grup toplantısında, HDP ile ilişkilere itiraz ettim. “Işığı Öcalan olanlarla ışığı Mustafa Kemal Atatürk olanların ilişkisi ne olmalıysa o kadar olmalı!” dedim.

ÖZEL, KILIÇDAROĞLU VE SALICI İLE GÖRÜŞME

8) Ekim 2020 vekillere veda ziyaretlerine başladık. Bunun üzerine Özgür Özel davet etti. 14 Ekim’de Özgür Özel’le, 27 Ekim 2020’de Genel Başkanımızla görüşüp, sorunları birinci ağızdan aktardık.

9) 10 Aralık 2020 de görüşlerimizi tekrar derli toplu olarak mektupla ifade ettik.

10) 14 Aralık 2020’de genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’yla kendi isteği üzerine görüştüm. “Partinin evlatlarını ötekileştirmeyin. İnce dahil davet edin konuşun, partide birliği sağlayın” dedim.

11) Görüşmelerden ve mektuptan sonuç alınamayınca, hiçbir adım atılmayınca 15 Ocak 2021 tarihinde mektubu paylaştık.

Mehmet Ali Çelebi’nin verdiği kısa kronolojiden, bunun bir süreç olduğu anlaşılıyor.

MUHARREM İNCE’NİN PARTİSİNE Mİ GEÇECEKLER?

Siyasette yapılan her hamlenin siyasi bir hedefi vardır. CHP’de, üç milletvekilinin Muharrem İnce’nin kuracağı partiye geçeceği konuşuluyor. Mehmet Ali Çelebi’ye, “İnce’nin partisine geçecek misiniz?” diye sordum. Reddetmedi. İnce ile görüştüklerini söyledi. “Sayın İnce ile 1-2 aydır görüşüyoruz. Düşüncelerimiz şu an örtüşüyor. Ama itirazlarımızı iki senedir her aşamada ve ilgili tarihlerde yaptık” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN TERCİHİ

Seçimleri kazanmak için ya CHP’nin oylarını arttırarak ya da ittifaklar kurarak başarılı olmak mümkün. Kılıçdaroğlu, ikincisini tercih ediyor. Yerel seçim sonuçlarına baktığımızda da bu tercihinin yanlış olduğunu söylemek mümkün değil. Ama bu CHP’nin öz evlatlarını dışlamayı gerektirmemeli. CHP’nin ana omurgası kendini Cumhuriyetçi ve Atatürkçü olarak tanımlıyor. Onlar parti politikalarından rahatsızlar. Kılıçdaroğlu’nun görevi, vazoyu kırmadan hepsini bir arada tutabilmek.

İNCE’Yİ HAFİFE ALIYORLAR

Kılıçdaroğlu ikinci bir hata daha yapıyor. Muharrem İnce’yi hafife alıyor. Bence olay Muharrem İnce’yi aşmış durumda.

İNCE’NİN PARTİSİNE GEÇECEKLER

Muharrem İnce’nin partisini 1 Mart’ta kuracağı belli oldu. Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel’in, Muharrem İnce’nin partisine geçeceği söyleniyor. Ama sayı 3 milletvekili ile sınırlı kalmaz diyenler de var.

Hürriyet