Yakalanan casusun arkadaşı konuştu


Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyonu ile kıskıvrak yakalanan 15 Mossad ajanından biri olan Muhammed Salhab’ın Konya’daki eski ev arkadaşı Amr Mansour habercilere demeç verdi. Salhab’ın bir kez İsviçre’ye gittiğine tanıklık eden Mansour, “Uzmanlık eğitimini Avrupa’da almak istiyordu. Bunun için de İsviçre’de bir dernekle irtibatlı olduğunu söylemişti. Ben hareketlerinden hiç şüphelenmemiştim” açıklamasında bulundu.

İsrail gizli servisi MOSSAD’ın yurt dışındaki yöneticileriyle irtibatlı olduğu belirlenen Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi Muhammed Salhab’ın bir dönem aynı evi paylaştığı ve aynı şirkette çalıştığı arkadaşı Amr Mansour, yaşananlara inanamadığını söyledi.

“1,5 YIL BOYUNCA BİRLİKTE KALDIK”

Sabah gazetesine röportaj veren Amr Mansour 1,5 yıl boyunca Muhammed ile aynı evde kaldığını ve 7 ay önce de evden ayrılarak başka bir yere taşındığını söyledi. Amr Mansour, “Bu süre içerisinde Muhammed’in hiçbir hareketinden şüphelenmedim. Ben Muhammed’in tuzağa düşmüş olduğunu sanıyorum. 1,5 yıl beraber kaldık. 7 ay önce ben evden ayrıldım. İstanbul merkezli eğitim-danışmanlık merkezini ben kurdum. Birkaç ay birlikte çalıştık sonra o derslerinin yoğunluğu nedeniyle ayrıldı. Resmi olarak Muhammed’in şirketle bir alakası yoktu” açıklamasında bulundu.

BİR BAHANEYLE YURTDIŞINA GİTTİ

Muhammed Salhab’ın İsviçre’ye gittiğine şahit olduğunu da belirten Mansour, “Yurtdışına gittiğinden haberim vardı. Hatta ailesinin de haberi vardı. Muhammed Türkiye’deki eğitiminden sonra uzmanlık eğitimi için Avrupa’ya gitmek istiyordu. Bunun için de Avrupa’da bir dernekle irtibatta bulunmuştu. Arkadaşlarına o dernekle görüştüğünü belirtmiş. İtalya’ya eğitim için gitmek istiyordu. Hayali buydu” dedi.

MADDİ DURUMU İYİYDİ

Arkadaşı, Muhammed Salhab’ın parasal durumunda sıkıntı olmadığını söyleyerek “Muhammed’in maddi durumu oldukça iyiydi. Ailesini Filistin’den tanıyorum, onların da maddi durumu iyiydi. Hatta ailesinden gelen 500 doların yarısını ihtiyacı olan öğrencilere veriyordu” açıklamasında bulundu.