Aliyev’in ülkeye sokmayacağı kişiyi açıkladı


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti dönüşü açıklamalar yaptı. Erdoğan büyükelçiler tartışması üzerinden CHP’ye yüklenerek Ünal Çeviköz’ü eleştirdi: “İlham Bey’le konuşurken o bile ‘Ben bu adamı bir daha bu kapıdan içeri sokmam’ dedi.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ziyareti sonunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 10 büyükelçinin Osman Kavala çıkışından sonra başlayan gerilim başta ABD olmak üzere diğer ülkelerin geri adım atmasıyla son buldu. Büyükelçiler gerilimiyle ilgili Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in CHP Milletvekili ile ilgili yorumunu aktarması dikkat çekti.

GÖVDE GÖSTERİSİ DEĞİL 

Türkiye’nin tutumunun gövde gösterisi olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada görev yapan büyükelçi Türkiye’nin kabile devleti olmadığını bilmesi lazım” açıklamasında bulundu.

ABD GERİ ADIM ATTI

Erdoğan şunları söyledi: “Bu adım sadece Türkiye’de görev yapmakta olan büyükelçilerin Türkiye’nin iç işlerine müdahil olmaması anlamındadır. Herhangi bir büyükelçi görev yaptığı ülkenin iç işlerine müdahale yetkisine sahip değildir. Viyana Sözleşmesinin 41’inci maddesini bunların benden daha iyi bilmeleri lazım. Türkiye’de görev yapan bir büyükelçi, Türkiye’nin bir kabile devleti olmadığını bilmesi lazım. Olay bu kadar basit. Tabi Amerika’nın büyükelçisi de bu işe karıştığı için herhalde Biden nezaket gösterisinde bulundu ve ilk açıklama oradan geldi. Zaten Amerika’dan açıklama gelince diğer 9 tanesi de ona tabi olmak suretiyle bu iş böylece kapanmış oldu.”

“BEN TAARUZDAYIM, GERİ ADIM YOK”

Amerikan gazetelerindeki “Türkiye geri adım attı” yorumlarıyla ilgili de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben taarruzdayım. Benim kitabımda geri adım atmak yok” dedi.

CHP’NİN TUTUMUNA FLAŞ YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, CHP Milletvekili ve Genel Başkan danışmanı eski Bakü Büyükelçisi Ünal Çeviköz’ün 10 büyükelçiye ilişkin yaptığı “Dostça bu yükümlülüğümüzü hatırlatmışlardır. Anlayana” açıklaması da soruldu.

Erdoğan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “İlham Bey’le konuşurken o bile ‘Ben bu adamı bir daha bu kapıdan içeri sokmam’ dedi. Çünkü Azerbaycan’a da ihanet etti. Sen önce bir defa büyükelçilik yaptığın ülkenin siyasetine saygılı olmayı öğren. Bunu öğrenmedi ki bu adam. Şu anda da rastgele işte nasıl olduysa siyaset yapıyor. Bunlar büyükelçilik yapmış, siyasetçilik değil. Siyasetçilik başka bir şey, büyükelçilik başka bir şey”

BİDEN GÖRÜŞMESİNDE MASADA OLACAKLAR

ABD Başkanı Biden ile yapılacak görüşmenin ayrıntılarını da açıklayan Erdoğan, gündemin F-35 ve yapılan ödeme olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdiye kadar projeyle ilgili 1 milyar 400 milyon dolarlık bir ödeme yapıldığını ve bu paranın geri ödemesiyle alakalı olarak Biden’la görüşeceğini belirtti.