O cebi hiç merak ettin mi


Kot pantolonların cebinin hemen üst tarafındaki küçük cebi fark etmişsindir. Peki o küçük cep neden dikiliyor, hiç düşündün mü? İşte yanıtı…

Dünyada başta teknoloji ve sanayileşme olmak üzere birçok alanda yenileşme çok hızlı gerçekleşiyor. Yenilenen ve gelişen alanlardan biri de tekstil ve moda. Günümüzde yıl yıl değişen modayla ilgili bazı bilgiler, duyanlarda büyük şaşkınlık yaratıyor.

SOSYAL MEDYADA SIK PAYLAŞILIYOR

Son günlerde özellikle sosyal medyada sıkça espri yapılan konulardan biri de kotların üzerindeki küçük ceplerdir. Bu cepler hakkında birçok rivayet olsa da asıl neden başka ve bir geçmişi var.

1890’LARIN MODASIYDI

Bu tarz cepli kotlar, 1890’ların en sık kullanılan ürünlerinin başında geliyordu. Çünkü o dönem herkesin elinde telefon olmaması, saat ihtiyacını beraberinde getiriyordu. Dönemin modacıları da saatlerin taşınması için böyle bir uygulama izledi ve kotlara küçük cepler dikmeye başladılar.

İLK TASARIMI KORUMA KARARI ALDILAR

Şu anda insanların cep saati kullanmaması üzerine, bu tarz pantolonların veya ceplerinde de tarihe karışması anlamına geliyordu. Ancak öyle olmadı. Üretici firma, hem beğenilmesi hem de ilk modelin orijinalliğinin korunması adına bu tarz kotlar üretmeyi sürdürdü. Bu sayede küçük cepli kotlar günümüze kadar geldi.