ABD, desteklediği PYD’yi kınamakla yetindi


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin, öldürülen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının cesetlerini Afrin caddelerinde bir tırın arkasında teşhir etmesini kınadıklarını söyledi.

Günlük basın toplantısında Toner, AA’nın sorusu üzerine, Halep’in Tel Rıfat ilçesinde bulunan PYD güçleriyle ÖSO arasında yaşanan çatışma sonrası, PYD’nin, ölen muhaliflerin cenazelerini tırın kasasında teşhir etmesini değerlendirdi.

Toner, görüntüler gördüklerini fakat gerçekliğini doğrulayamacaklarını belirterek, “Bu tür davranışları tereddüt etmeden güçlü bir şekilde kınıyoruz. Bu tür davranışlar, Batı Suriye’deki gruplar arasında gerginliğin artmasına sebep olmaktadır” dedi.

“ABD’nin Afrin’de bulunan Kürtlere destek vermediği” yönündeki sözlerini yineleyen Toner, şunları kaydetti:

“KAYGILARI İLETİYORUZ”

“Açık ve gizli görüşmelerimizde, YPG ve Suriyeli güçlerin muhaliflerle Fırat nehri çevresinde çatışmaları hakkındaki ciddi kaygılarımızı iletiyoruz. Bu kavga sona ermeli. İstikrarın önüne geçiyor ve zarar veriyor.”

Öte yandan Toner’e, Daha önce Uluslarası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütünün de “YPG’nin Suriye’de savaş suçları işlediği” yönündeki uyarıları hatırlatıldı. Buna karşılık ise Toner, insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını yakından takip ettiklerini belirterek, konun takipçisi olduklarını söyledi.

AA muhabirine telefonla bilgi veren Afrinli bir sakin, PYD militanlarının kent merkezinde araç konvoyu yaptığını, bir tırın arkasına yerleştirdikleri ÖSO mensuplarının cesetlerini caddelerde gezdirerek teşhir ettiklerini anlatmıştı.

Militanlar, cesetler üzerinden yaptığı gövde gösterisinin görüntülerini PYD’ye yakınlığıyla bilinen sosyal medya hesaplarında da yayınlamıştı.

PYD’ye ait görüntüler 28 Nisan’da yayınlanmıştı. Görüntülerde muhaliflere ait cesetlerin Türkiye sınırında bulunan ve PYD kontrolündeki Afrin sokaklarında TIR üzerinde gezdirildiği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir