Orayı IŞİD’ten almak için 21. operasyon başladı


Irak’ın Kerkük kentine bağlı Beşir köyünün Irak Şam İslam Devleti’nden (IŞİD) alınması için Şii milislerle Türkmen gruplarca operasyon başlatıldığı bildirildi.

Kerkük Güney Cephesi Peşmerge Komutanı Kemal Kerküki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Beşir köyünün kurtarılması için sabahın erken saatlerinde geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Köye yakın birkaç bölge kontrol altına alındı.” dedi.

IŞİD’in köy çevresine çok sayıda mayın döşediğini belirten Kerküki, “Operasyonu en az can kaybıyla başarıya ulaştırmak istiyoruz. Bu yüzden bombalı tuzak ve mayınların hedefi olmamak için yavaş ve dikkatli şekilde ilerliyoruz.” diye konuştu.

Uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da operasyonda önemli görev üstlendiğini aktaran Kerküki, şunları kaydetti:

“Operasyon başladığından bu yana, bölgedeki hedefler sürekli bombalanıyor. Birçok terörist geri çekildi, kalanlar ise direnç gösteremiyor.”

Öte yandan, yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, söz konusu operasyona Şii milis gücü Haşdi Şabi de katılıyor.

IŞİD, 10 Haziran 2014’te Irak’ın ikinci büyük şehri Musul’la birlikte geniş bir bölgeyi ele geçirmişti. Türkmen Beşir köyü de o tarihten bu yana örgütün kontrolünde bulunuyor. IŞİD, Beşir köyünden özellikle yakındaki Türkmen Tazehurmatu kasabasını hedef alan saldırılar gerçekleştiriyor. Daha önce aynı köyün ele geçirilmesi için 20’nin üzerinde operasyon düzenlenmiş ancak sonuç alınamamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir