ABD yeni YPG açıklaması: Bugün çekiliyorlardı!


 Brett McGurk

Menbiç‘le ilgili yaptığı açıklamaların hiç birinde tutuarlılık göstermeyen ABD‘den yeni bir Menbiç açıklaması daha geldi. Son olarak ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, “YPG Menbiç’te verdiği eğitim görevi sonrası bölgeden çekilecek” demiş, ancak YPG bu açıklamadan dakikalar sonra Menbiç’in batısına doğru 10 köyü ele geçirmişti
“BUGÜN ÇEKİLİYORLARDI”
YPG’nin El Bab’ta ÖSO operasyon hattının ortasına ABD hava desteği ile ilerlemesi ardından ABD’den Türkiye ile dalga geçercesine yeni bir açıklama daha geldi.
IŞİD Karşıtı Koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian önce Münbiç’te PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG unsurlarının bulunmadığını açıkladı, daha sonra “bugün çekiliyorlardı” ifadesini kullandı.
Dorrian, Bağdat’tan video konferans yoluyla bağlandığı toplantıda Pentagon’daki basın mensuplarının Suriye’deki son gelişmelere ilişkin sorularını cevapladı.
Albay Dorrian, PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG unsurlarının Münbiç’ten ayrılıp ayrılmadığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Dorrian, önce “Münbiç’te hiç YPG unsuru bulunmadığını mı söylüyorsunuz?” sorusuna “Bu doğru.” cevabını verdi.
ABD Başkanı Barack Obama’nın Özel Temsilcisi Brett McGurk‘ün, Twitter hesabından yaptığı “PYD/PKK militanları yerel unsurlara verdiği eğitimi tamamlayınca ilçeden ayrılacak” açıklamasının hatırlatılması üzerine Dorrian, “Özel Temsilci McGurk’ün söylediklerini onaylıyorum.” dedi.
Dorrian, açıklamasının tam olarak anlaşılmadığı ve şu an Münbiç’te hiç YPG unsurunun kalıp kalmadığını sorusuna, “Kaldığına inanmıyorum. Benim anladığım onlar bugün çekiliyorlardı.” cevabını verdi.
McGurk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada PYD/PKK’nın silahlı kanadı YPG tarafından yerel unsurlara “eğitim” verildiğini ve bu sürecin tamamlanmasıyla tüm YPG unsurlarının ilçeyi terk edeceğini belirtmişti.

BU HABERLERİ DE OKUYUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir