Deyr Ez Zor’da kuşatma kırıldı: Son durum harita (5 Eylül 2017)


SURİYE, Deyr Ez Zor (HABERYİRMİ) –  Suriye Arap Ordusu‘nun (SAA) 17. Dairesinden ilk tanklar, IŞİD kuşatması altında bulunan Deir Ezzor’daki 137. Tugay Üssüne ulaştığı öğrenildi. 

Haber Arap kaynaklı çeşitli sitelerde “son dakika” anonsuyla duyuruldu. Rejim yanlısı Al Masdar’ın haberine göre, ordu birliklerinin öğleden sonra birkaç saat süren şiddetli bir savaşın ardından IŞİD savunma hatlarını kırdığına yer verdi. 

Deyrezzor son durum harita
Rejim birliklerinin kuşatmayı kırması ve iki grubun buluşması

Haberde ilerleme sonucunda, Suriye Arap Ordusu‘nun, Deir Ezzor’daki 28 ay süren kuşatmayı kaldırdığına yer verildi. Deyr Ez Zor’da SAA güçlerinin bu hücum sonrasında, kuşatma altında olmaya devam eden askeri havaalanına yoğunlaşacağı belirtildi. 

Deyr Ez Zor son durum harita 5 Eylül 2017 Saat: 14:04
Deyr Ez Zor son durum harita 5 Eylül 2017 Saat: 14:04
Gelişmeye ilişkin yine Suriye’den yayın yapan Muraselon adlı bağımsız haber sitesi, gelişmeyi, “Nihayet Fırat’ın batı kıyısındaki şehre yönelik IŞİD kuşatması, hükümet tarafıyla bağlantılı olan Ordu birlikleri tarafından kaldırıldı” ifadeleriyle haberleştirdi.

İki ordu birliğinin buluşması

Haberde, “Mayıs 2015’te İslam Devleti, Antik Kenti Palmyra da dahil olmak üzere Suriye Çölü’ndeki büyük toprak parçalarını devraldıktan sonra Deir Ezzor’u tamamen kuşatmıştı. Kuşatmanın kırılması, İslam Deleti’nin, eyalette kontrol ettiği alanlardan atılması için kuşatma altındaki ordu birliklerinin de içeriden savaşa dahil olmasını sağlayacak” denildi.

Suriye Devlet Televizyonu da 14:00’da geçtiği flaş haberde, Deyr Ez Zor kuşatmasının kırıldığını, dış birliklerin kuşatma altındaki birliklerle buluştuğunu duyurdu.
2 Eylül’den bu yana yoğun hava desteği ile kentin batısında ilerleyen Suriye Arap Ordusu (SAA), burada IŞİD kuşatmasını 4 Eylül gece saatlerinde kısa süreliğine kırdı. 
Rejim ordusu, kuşatmayı yarıp rejim askerlerinin bulunduğu 137. Tugay‘la bağlantı kurduğu rapor edildi
Saldırı öncesi kentin batısından ilerleyen SAA, Tedmur/Palmira-Deyr Ez Zor otoyoluna saldırdı. Öğle saatlerinde ise kuşatmanın tamamen kırıldığı öğrenildi. (Aşağıda, kuşatılmış, birliklerle, kuşatmayı kıran askerlerin buluşma anıları) 

Kuşatmanın kırılması elbette Deyr Ez Zor‘un düştüğü anlamına gelmiyor. Aksine rejim unsurları kuşatmanın kırılmasıyla birlikte, beklendiği gibi Deyr Ez Zor‘a yönelik kapsamlı bir saldırı planlamak durumunda. 

10 MADDEDE DEYR EZ ZOR

  • 2014’ten bu yana IŞİD kontrolünde bulunan Deyr Ez Zor‘un, bir çok farklı söyleniş biçimi bulunuyor. 
  • Deyrizor, Deyr-i Zor, Deyru’z-Zur, Der Zor ya da Der ez-Zor (Arapça: دير الزور‎) bunlardan bazıları. 
  • Başkent Şam‘a 450 km uzakta olan kentte 2004 nüfus sayımına göre 239 bin kişi yaşıyor.
  • 1867 yılına kadar küçük bir kasaba olan kent, Osmanlı hakimiyetine girmesiyle birlikte hızla gelişti. 
  • 1915 yılında Anadolu‘dan tehcir edilen çok sayıda Osmanlı Ermenileri bu kente sürüldü. Genelde rejim yanlısı olan bu Ermenilerin, kente yaptıkları Ermeni Kırımı müzesi ve anıtı IŞİD bu yapıları imha edene kadar ayakta bulunmaktaydı.
  • Fırat Nehri kenarında kuzeyden güneye doğru uzanan kent tarım ve hayvancılık merkezi konumunda. 
  • Nüfusun çoğunluğu ise Sünni Araplar oluşturur ve geneli IŞİD‘i destekler. 
  • Ayrıca kentte bir miktar Kürt, Ermeni ve Süryani de yaşamaktadır.
  • Kent 2011’deki isyan sonrası 2014’te IŞİD kontrolüne girdi.
  • Kent, Hama ve Humus’ta kalan 63 km uzunluğunda alan ile İsrail sınırındaki 19 kilometre uzunluğundaki alan dışında, Suriye’de IŞİD kontrolü altında kalan tek vilayet konumunda bulunuyor. HABERYİRMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir