Esad: YPG’ye özerklik verebiliriz


SURİYE, Şam (HABERYİRMİ) – Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, isim vermeden PKK/PYD’ye mesaj göndererek, özerklik isteğinin müzakere edilebileceğini açıkladı.
Muallim, Russia Today adlı Rus televizyon kanalına verdiği röportajda, “Suriyeli Kürtler, Suriye sınırları içinde bir çeşit özerklik istiyor ve bu mesele müzakere edilebilir, tartışılabilir.” dedi.

IŞİD’le mücadeleyi bitirdikten sonra masaya oturup, Kürt kardeşlerimizle gelecek için bir formül üzerinde bir anlaşmaya varabiliriz.” ifadesini kullanan Muallim, ABD’nin daha önce birçok kez müttefiklerini terk etmesinden ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad

İç savaşın başından bu yana büyük çaplı çatışmaya girmeyen PKK/PYD ve Esad rejiminin birçok alanda işbirliği yaptığı biliniyor. Petrol sahalarını birlikte koruyan ve çıkan petrolü paylaşan taraflar, ortak askeri eğitim ve operasyonlar düzenliyor. Ancak ülkenin doğusundaki Deyrizor’da son haftalarda IŞİD’ten ele geçirilen enerji zengini bölgelerin paylaşımı sırasında taraflar arasındaki tansiyon yükselmişti.
Yaklaşık 185 bin kilometrekarelik Suriye topraklarının yüzde 23’ünü PKK/PYD işgal ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir