Irak güçleri, Suriye sınırını ele geçirdi


IRAK, Anbar (HABERYİRMİ) – IŞİD’in Deyrizor’u Suriye ordusuna tekrar
kaptırmasıyla yaşadığı kayba, Suriye ile Irak arasındaki sınır geçişi de eklendi. 
Şii militanlarla birlikte Anbar batısında Suriye sınırına yakın Kaim’in büyük bölümünü ele geçiren ordu güçlerinin 5 yıl aradan sonra bölgedeki sınır kapısının kontrolünü sağladığı bildirildi.

Irak ordusu, Şii Hizbullah militanları ile Halk Seferberlik Güçleri adıyla bilinen (İngilizce: PMU), Haşdi Şabi militanlarının katıldığı saldırılar kapsamında Anbar’a bağlı Suriye sınırına sıfır noktasında yer alan Kaim, 3 Kasım’da bu güçlerin kontrolüne girmişti. Kaim’in güney ve güneybatı hatlarından kuzeyine doğru ilerleyen ordu unsurlarının gece saatlerinde de bölgedeki Suriye sınır kapısında kontrolü sağladığı bildirildi.
Sınır kapısının Suriye sınırında bulunan Deyrizor’a bağlı Ebu Kemal kasabası da halen IŞİD kontolünde bulunuyor
Irak ordusu ve Şii unsurlar Anbar batısı Suriye sınırında
Sınırın karşı tarafında bulunan Ebu Kemal kasabası Rus hava
kuvvetleri tarafından bombalanırken, kasaba IŞİD’in bu ülkede kalan son direniş hattını oluşturuyor. Irak’ta tüm yerleşim yerlerinin kaybeden IŞİD, sadece bazı kırsal ve çöl alanlarında bulunuyor. Suriye’de ise Deyrizor güneyinde ve doğusundaki Irak sınır hatlarında bazı noktalar, IŞİD’in elinde kalan son noktaları oluşturuyor.

Kaim hattına yönelik saldırı ilk kez 16 Eylül’de Şii Hizbullah tarafından duyurulmuş, saldırıya Irak ordu unsurları ve Haşdi Şabi militanları da katılmıştı. 

Ancak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi‘nin bağımsızlık referandumu nedeniyle ordu, tüm dikkatini Kerkük hattına çevirmişti. İlk olarak IŞİD kontrolü altında bulunan Kerkük‘e bağlı Havice ilçesini 7 Ekim’de ele geçiren Irak ordusu, bu operasyon sonrasında 16 Ekim’de de Kerkük’e operasyonbaşlattığını duyurmuştu. Kerkük’ün 17 Ekim’de düşmesi ve ordu birliklerinin Peşmerge karşısında kuzey alanlarında zorlanmadan ilerlemesiyle birlikte tüm gözler yeniden IŞİD’in Irak-Suriye hatlarında elinde bulundurduğu alanlara çevrildi. 


Yeniden Kaim hattına yönelen Irak ordusu, bu saldırılarla birlikte, IŞİD’in Irak’ta 3 vilayet sınırlarını içine alan bölgedeki denetimini sonlandırmayı amaçlıyor. 

Anbar sınırları dışında IŞİD, yine Irak’ın Suriye sınırında kalan Ninova‘nın güney batı bölümü ile Selehaddin vilayetinin Irak orta kesimlerinde kalan küçük bir bölümünü kontrol ediyor.HABERYİRMİ

İLGİLİ HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir