Doğu Guta’da vahşet: 3 günde 320 sivil katledildi

Doğu Guta’da Rus ve rejim katliamına dünya sessiz. 5 yıldır kuşatma altında bulunan ve sürekli bombalanan Şum’a bağlı mahallede, sadece son 3 günde tam 320 sivil bombardıman sonucu hayatını kaybetti. Dünya basını ise Şam’da katledilen sivilleri sadece istatistik olarak görmeye devam ediyor.


Doğu Gut
Suriye Şam'a bağlı Duma ilçesindeki Doğu Guta... Rejim ve Rus güçlerince acımasızca bombalanıyor

Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin ablukada tuttuğu Doğu Guta’da son 3 günde ölen sivillerin sayısı 320’yi geçti.

Doğu Guta’daki Esed rejimi, Doğu Guta’ya son üç gündür başta varil bombası olmak üzere her türlü silahı kullanarak kara ve hava saldırıları düzenliyor.

Saldırılarda ölen sivillerin sayısı son 3 günde 320’yi, saldırıların sayısı ise 290’ı geçti.
Rejim uçakları, son 3 günde 22 sağlık merkezini ve dün gece Duma ilçesindeki Nur Camisi’ni varil bombasıyla vurdu.

Bölgedeki tüm camilerde acil kan aranıyor.

Kaynaklar bugün de saldırıların sürdüğünü, ölü sayısının henüz belli olmadığını belirtti.

Vurulan sağlık merkezlerinin isimleri şöyle:

Sakba Hastanesi (2 kez), Sakba Doğum Merkezi, Merc Hastanesi, Ehiye Nefis Hastanesi, Arbin Hastanesi, Enver Hastanesi, Bir Canı Kurtar Merkezi, Cobar Hastanesi, Hamuriye Hastanesi (2 kez), Emek Psikoterapi Merkezi, Hayat Hastanesi, Duma Hastanesi, Kefer Batna Hastanesi, Rahmet Sağlık Merkezi, Mediara Ambulans Sistemi, Beyt Sava Hastanesi, Cisrin Hastanesi, Duma Doğum Merkezi, Yaman Hastanesi, Duma’daki SARC merkezi

400 bin sivil abluka altında

Muhaliflerin kontrolünde bulunan Doğu Guta’da yaklaşık 400 bin sivil yaşıyor.

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti ancak Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını yoğunlaştırdı ve son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.


İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda binlerce hasta sivil tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres önceki günkü açıklamasında, Doğu Guta’daki sivillerin durumundan derin endişe duyduğu belirterek, 700 kişinin tıbbi tahliyeye ihtiyaç duyduğunu vurgulamıştı.

Doğu Guta nerede

Guta bölgesi Suriye’nin başkenti Şam’ın 10 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Duma ilçesinde bulunuyor. Batı Guta, kuzeyden Şam‘a inen (Haritada kırmızı şeritle gösterildi) ana otoyolun batısında kalan küçük bölge, Doğu Guta ise bu otoyolun doğusunda kalan ve muhaliflerin kontrolündeki yeşil bölgeyi oluşturuyor.

Doğu Futa son durum
Doğu Guta: Suriye’nin başkenti Şam’ın 33 km kuzeydoğusundaki Duma’da yer alıyor. Doğu Guta ile Batı Guta’yı Şam’a giden otoyol ayırıyor. Batı GĞuta rejim, Doğu Guta muhalifler kontrolünde.

Harita: Suriye başkent Şam. Duma ilçesi ve Batı ve Doğu Guta bölgeleri
Harita: Suriye başkent Şam. Duma ilçesi ve Batı ve Doğu Guta bölgeleri
Başkent Şam’ı bu hattan otoyol ayırıyor. Mesela Cobar köyü Şam merkeze bağlı iken Zamalka Duma ilçesine bağlı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir