Afrin’de üç tespit, bir gerçek: YPG’ye kötü haber… (ANALİZ)

Bugün çok sayıda yer YPG’den alındı. Kuzeydoğuda Şeran hattından inen TSK/ÖSO unsurları, Şeran’dan aşağıya Meydanköy Barajı’na kadar olan hatta Kaf Cenne, Maşallah, Metinli, Katme bölgeleri, Hallubi köylerini Cinderes hattında ise Cinderes Tepesi, güney mahalle, Tel Hamu ve daha birçok alanı ele geçirdi… Yani YPG çöktü…


Şeran beldesinde ÖSO unsurlarının yakaladığı YPG'li militanlar. 7 Mart 2018
Şeran beldesinde ÖSO unsurlarının yakaladığı YPG'li militanlar. 7 Mart 2018

Bugün çok sayıda yer YPG’den alındı. Kuzeydoğuda Şeran hattından inen TSK/ÖSO unsurları, Şeran’dan aşağıya Meydanköy Barajı’na kadar olan hatta Kaf Cenne, Maşallah, Metinli, Katme bölgeleri, Hallubi köylerini Cinderes hattında ise Cinderes Tepesi, güney mahalle, Tel Hamu ve daha birçok alanı ele geçirdi… Yani YPG çöktü…

Bu sonuç nedir?

Söyleyelim…

ÖSO, Şeran’dan güneye 7, batıya 7 kilometre ilerledi

Eğer bir birlik Şeran’dan bu hatlarda yavaş adımlarla yürüyerek ilerlemek isteseydi, sabah başladığı yürüyüşü öğleden sonra tamamlayabilirdi.

Zaten ÖSO birlikleri de bu aralıkta bu kadar alanı ele geçirdi.

Bu, “YPG bölgeden tamamen çekildikten sonra, ÖSO boş arazide köyleri yürüyerek ele geçirdi” anlamına gelir.

Yani YPG kaçmış…

Bu bir…

Afrin son durum harita... 15.41 itibari ile...
Afrin son durum harita… 15.41 itibari ile…

İkincisi…

Cinderes devam ediyor…

Orada direnecekler mi?

Şimdilik öyle bir emare görülmedi.

Sadece tuzaklara karşı ÖSO ağır ilerliyor. Önce Cinderes Tepesi’ni, ardından da güney mahallesini alan ÖSO, beldeler arasında en büyüğü olan Cinderes’te şimdilik sorunsuz gidiyor. YPG hala ortada yok. Direnecekler mi…

Elbette hayır…

Kaçıyorlar…

Terkettikleri yerlerde bıraktıkları Rus, ABD, rejim bayraklarıyla yakalanıyorlar.

Şeran beldesinde kaçamayan YPG’liler ÖSO güçleri tarafından toplanıyor.

Üçüncüsü…

YPG doğu hatlarında da büyük tongaya düştü…

Neden mi?

YPG, Türk ordu kuvvetlerinin olası operasyonunu elbette yıllar öncesinden bekliyordu. Bunun için uzun süre tahkimat yaptı, hendek kazdı, beton bariyerler inşaa etti.

Hatırlanacağı gibi Türkiye, daha önce Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab hattına kadar ilerleyen muhaliflere destek verdi. Azez – Cerablus hattında kontrol sağlandı.

YPG, Türkiye’nin olası operasyonunu hesap ederken, saldırının her zaman doğu hattında bulunan Azez Mare tarafından gerçekleşeceğini hesapladı.

Dev surlarının büyük bölümünü, daha sağlam beton bariyerler ve panel betonlarını bu hatta yığdılar.

Ancak en az 4 yıldır süren bu “özgül ağırlık” hesaplarının, sahaya şimdi baktığımızda boşa çıktığını gördük. Zira TSK, YPG’nin diğer hatlara oranla çok daha fazla yığınak yaptığı bu alanlardaki YPG mevzilerine, Azez Mare hattından değil, kuzey ve batı hatlarından ilerleme stratejisini belirledi.

YPG’nin Bafelyun Dağı gibi alanlardaki tahkimatlarından daha güçlü olan Tel Rifat, Minnak bölgelerindeki doğudan gelecek saldırı hazırlığı tamamen boşa çıkmış oldu.

Buraya kadar 3 tespiti paylaştık…

Afrin son durum YPG-Rejim-Rus bayrakları birarada
YPG-Rejim-Rus bayrakları birarada

Gerçek ne mi?

Daha önce söylediğimiz şey…

Yani ABD’nin vekil ordusu YPG, bu tabloda bir kez daha “kağıttan kaplan” olduğunu ıspatlamış oldu.

Gerçek de bu…

Eğer YPG, acil olarak kurutuluş reçetesi bulamazsa, Suriye savaşının “en hızlı yenilgisini” tatmış olacak. 4-7 ay biçilen Afrin harekatı, eğer böyle giderse 3 ay bile sürmeden tamamlanabilir.

Yorum

  1. Haber Yirmi üzülerek ifade ediyorum ki gayet ahmakça bir yorum yapmışsınız. Siz gerçekten bu kadar saf mısınız?Bu cümleleri hakaret değil de eleştiri olarak görmenizi sağlamak üzere Kur’an-ı Kerim ifadesini kullanacağım:
    “Ne kadar az düşünüyorsunuz!” Göreceksiniz, sonra da savunmaya geçeceksiniz. Dünya Savaş Tarihi göz önüne alındığında bu tip bir örnek yoktu, YPG işi değil böylesi bir savaş tekniği; bu olsa olsa batılı ve üst düzey kurmay aklın işidir…
    Hatırlarsanız 11 Eylül saldırıları olduğunda bazı ahmaklar çıkıp televizyonlarda “Bu iş Arapların, Türklerin veya Orta doğulu insanların tasarlayabileceği bir şey olamaz” falan diyorlardı. Halbuki saldırıları El-Kaide düzenlemişti..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir