‘Bombalandı’ dedikleri hastane, YPG karargahı çıktı (VİDEO)

YPG militanlarının ‘bombalandı’ dedikleri, TSK’nın ise hava görüntüleriyle o iddiaları yalanladığı Afrin (Meşve) Hastanesi’nin, örgüt karargahı olduğu ortaya çıktı. Bugün, hastaneye kurulan bombalı tuzağın patlamasıyla 2 ÖSO askeri yaralandı. Hastaneye gizlenen 2 militan da çıkan çatışmada öldürüldü.


Afrin Hastanesi'nin (Meşve Afrin)
Afrin Hastanesi'nin (Meşve Afrin)

SURİYE, Halep (HABERYİRMİ) Afrin son durum: Afrin ele geçirilmeden önce YPG’nin bombalandığını ileri sürdüğü, ancak TSK’nın yayınladığı hava görüntüleriyle zarar görmediği ortaya çıkan Afrin Hastanesi’nin, YPG militanlarınca karargah olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Hastanede, militanların tuzakladığı bomba infilak ederken 2 ÖSO savaşçısı yaralandı. Patlama sonarsında çıkan çatışmada ise hastaneye mevzilenen 2 YPG militanı etkisiz hale getirildi.

Afrin Hastanesi’nin (Meşve Afrin) Hastanenin yan eklentisinden.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Harekatı ile bozguna uğrayan PKK’lıların kaçarken hastaneyi bile mayın ve patlayıcı ile tuzakladıkları ortaya çıktı. Patlama esnasında Özgür Suriye Ordusu’ndan 2 asker yaralanırken, çıkan çatışmada 2 YPG’li öldürüldü. Militanların cesetleri hastane bahçesinden dışarı çıkarılmadı. PKK-PYD’nin Zeytin Dalı Harekatı sürerken bombalandığı iddiasıyla algı operasyonu yaptığı hastanenin görüntüsü insansız hava araçları tarafından görüntülenip bu oyun bozulmuştu.

Afrin Hastanesi‘nin (Meşve Afrin) PKK’nın üs olarak kullandığı noktalardan birisi daha olduğu ortaya çıktı. Teröristlerin kaçarken hastane binasını da tuzakladıkları patlama sonucu 2 Özgür Suriye askerinin yaralandığı, bu bölgede nöbet tutan 2 PKK’lının ise çatışma sonrası öldürüldüğü ortaya çıktı.
Binanın eski binasının duvarları kısmen hasar görürken, 2 PKK’lının cenazesi ise henüz alınmayarak bahçede bulunan bir konteynerde bekletiliyor.
Öte yandan, PKK’lı teröristlerin binada tuttuğu PKK flamaları, bayrakları ve Öcalan posterleri de ÖSO askerleri tarafından indirildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri ise bölgede mayın ve patlayıcı arama çalışmalarını sürdürüyor.

TSK 18 Mart’ta Afrin ilçe merkezi ele geçirilmeden önce, bombalandığı iddia edilen hastanenin havadan görüntülerini yayınlayarak, iddiaları çürütmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir