Fransa’nın çıkışı: Çavuşoğlu, “Amaç netice almak değil, ‘ben de varım’ demek”

Fransa’nın “PYD ile Türkiye arasındaki arabuluculuk” teklifine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan da açıklama geldi. “Sen kimsin, arabuluculuk yapıyorsun” diyen Çavuşoğlu, “Amaç netice almak değil, ‘ben de varım’ demek” şeklinde konuştu.


Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Türkiye’nin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, dün, PYD/PKK’nın paravanı SDG’yi temsil eden bir heyetle görüşmesine tepkiler sürüyor. İlk olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ardından da öğle saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepki gösterdiği Fransa’ya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan da açıklama geldi. Açıklama öncesi Fransız mevkidaşıyla telefonla görüşen Çauşoğlu, sonrasında yaptığı açıklamada, “Sen kimsin, arabuluculuk yapıyorsun” sözleriyle tepki gösterdi.

Fransız bakanla Telefonla görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşı Jean Yves Le Drian ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, dün, PYD/PKK’nın paravanı SDG’yi temsil eden bir heyetle görüşmesine tepki göstermişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, konuya ilişkin açıklamasında, “Terör örgütleriyle Türkiye’ye karşı iş birliği ve dayanışma içine giren ve teröristlerle birlikte Türkiye’ye saldıranlar, teröristlerle aynı muameleyi görürler, teröristler gibi Türkiye’nin hedefi olurlar. Umarız Fransa, rasyonel olmayan böyle bir adımı atmaz.” ifadelerini kullanmıştı.

Elysee Sarayı’ndan kabule ilişkin yapılan yazılı açıklamada, heyet tarafından Macron’a Suriye’nin kuzeyindeki insani durum hakkında bilgi verildiği kaydedilmişti. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron’un ise “SDG’nin Fransa’nın da içinde olduğu uluslararası koalisyonla beraber IŞİD’e karşı mücadelede önemli rol oynadığını” söylediği aktarılmıştı.

Açıklamada, “Macron, Fransa’nın SDG’ye olan desteği konusunda güvence verdi. Suriye sorununa siyasi bir çözüm beklerken, Fransa kapsayıcı ve dengeli bir yönetim şekli çerçevesinde özellikle Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenlik bölgesinin istikrara kavuşması ve DEAŞ’ın yeniden dirilmesini önlemek için SDG’ye desteğini belirtti.” ifadesine yer verilmişti.

“Sen kimsin, arabuluculuk yapıyorsun”

Çavuşoğlu, mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesi sonrasında Dışişleri’nde basın açıklaması yaptı. Öğle saatlerinde yapılan açıklamada sert mesajlar verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında Fransa’nın SDG’ye destek kararına ilişkin şunları kaydetti:

  • Fransa’nın bizimle teröristler arasında arabuluculuk yapma önerisi kabul edilemez; amaç netice almak değil, ‘ben de varım’ demek
  • Sen kimsin terör örgütü ile Türkiye arasında arabuluculuk yapacaksın? Teröristleri Elize Sarayı’nda ağırlayan ülke tarafsız olabilir mi?
  • Fransa’nın açıklamalarını ciddiye almıyoruz, bu tür önerileri baştan reddediyoruz.

Bu konuyla ilgili Arka Plan Haberleri

PYD Fransa temasları

Türkiye’nin temas ve açıklamalara tepkileri

Fransa 24 saat geçmeden çark etti: Asker göndermiyoruz

Yorum

  1. Buna pardon şey denir, Arap..ğı bizim bildiğimiz kadarıyla, ödlek Macron, ne çabuk unuttun daha dün Afrin’de kuyruklarını neticelerine kıstırıp kaçan bu chicken-hearted enikleri, ve 1920’lerde sessizce ayni şekilde Güneydoğudan it yavrusu gibi kaçan orducuğunu ve Osmanlı Hünkarından esir olduğu zaman kendisini Almanlardan kurtarmasını isteyen zavallı Kralcıklarından ders alamadın zahir, kafir, gel Münbiç gör cehennemi, atalarına kavuşmak istiyorsan, KALLEŞ Nato Üyeleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir