Fransa halkı sokağa döküldü, 150 kentte gösteri yürüyüşü


FRANSA, Paris  (HABERYİRMİ) – Fransa halkı cumhurbaşkanı ve hükümeti protesto etmek için sokaklara döküldü, 150’den fazla şehirde protesto gösterileri yapılıyor.

Fransa’da siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet aleyhine protesto gösterileri düzenlendi. 150’den fazla şehirde toplanan göstericiler, Cumhurbaşkanı Macron ve hükümeti protesto etti.

Gösterilerde çıkan olaylarda 79 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın abonelere servis ettiği habere göre; Aşırı sol Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi ve ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu(CGT), Solidaires gibi kuruluşların çağrısıyla düzenlenen ve “insan seli” adı verilen gösterilerinin ilki gerçekleştirildi.

Ülke çapında 150’den fazla şehirde düzenlenen ve 250 binden fazla kişinin katıldığı gösterilere, başkent Paris’te Republique Meydanı’ndan Bastille Meydanı’na yürüyen göstericiler arasında, bir grubun çevredeki işyerlerine ve güvenlik güçlerine taş ve kesici maddelerle saldırdığı belirtildi.

Çok sayıda işyerinin camlarının kırıldığı, bir banka şubesinin ateşe verilmek istendiği gösteride, polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada, göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve cop kullanıldı.

Olaylarda biri ağır 7 polisin yaralandığı ve 79 kişinin de gözaltına alındığı belirtildi.

Polisin paylaştığı rakamlara göre Paris’teki yürüyüşe 20 bin, organizasyon yetkililerine göre ise 80 bin kişi katıldı.

İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Paris’te silah taşıma, şiddete başvurma veya otoriteye karşı gelme nedeniyle 79 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Şiddet ile ortalığı kırıp dökenlere karşı duracaklarını belirten Collomb, böyle gösterilerin yasaklanabileceği mesajını verdi.

Fransa’da hükümetin reform ve kemer sıkma politikalarına karşı yaklaşık 3 aydır sürdürülen grev ve gösterilerle ilgili dün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Macron, “Ülkeyi işlemez hale getirmek isteyenler başarılı olamayacak, hiçbir şey beni durduramayacak ve sükunet tesis edilecek” ifadelerini kullanarak, hükümetin proje ve reformlarının, olduğu gibi yürürlüğe konulacağını söylemişti.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron’un, “Gerçek hayatta neler olduğunu görmek için, zaman zaman sarayının penceresinden sokağa bakması gerektiğini” kaydetmişti.

Gösteri ve yürüyüş çağrılarının ardındaki isim LFI lideri Jean-Luc Melenchon, Liberation gazetesine verdiği röportajda, “Fransa’da artık yeni bir döneme girildiğini ve ülkenin kaynama aşamasında olduğunu” söyleyerek, Macron’un, Fransız halkının sesini duymak istemediğini, artık sesini duyurmak isteyen herkesin, bir “insan seli” oluşturarak sokaklara çıkacağını belirtti.

Fransa’da demiryolu, enerji, eğitim, sağlık, temizlik, kamu, ulaşım ve sosyal hizmetler başta olmak üzere çok sayıda sektörde grev ve gösteriler devam ediyor. Hükümetin reform planına karşı çıkan sendikalar, kemer sıkma politikalarından vazgeçilmesi, alım gücünün artırılması ve işten atılmalara son verilmesini talebinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir