ABD: Sincar’da kalıcı değiliz


ABD, Washington (HABERYİRMİ) IŞİD’le Mücadelede Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Sean Ryan, Sincar Dağı ve ABD güçleri hakkındaki soruları cevaplandırdı.

IŞİD’le Mücadelede Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Sean Ryan, askeri güçlerin IŞİD’i ortadan kaldırmak amacıyla Sincar’a gittiğini söyledi.

Rûdaw televizyonuna röportaj veren Sean Ryan, Sincar’a giden askeri güçlere ilişkin, “O güç IŞİD’in ortadan kaldırılması amacıyla Sincar’a gitti. Bölge halkına hiçbir askeri birliğin oraya yerleşmeyeceğini söylebilirim” dedi.

Askeri güçlerin bölgeden ne zaman çekileceğinin belli olmadığını belirten Ryan, ne zamana kadar kalacaklarını söylemenin zor olduğunu ifade etti.

Ryan; Sincar, Kerkük, Menbic, Peşmerge Güçleri ve IŞİD’e ilişkin Rûdaw’ın sorularını cevaplandırdı.

ABD Dışişleri Bakanı’nın açıklamasına göre Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Irak hükümeti IŞİD’e karşı ortak bir operasyon başlattı. Konuyla ilgili detaylı bilgileri paylaşabilir misiniz?

Irak hükümeti güçleri ile DSG güçleri birlikte çalıştığımız iki önemli güçtür. İki güç arasında Şişe ilçesinde ortak bir koordinasyon var. İki güç de IŞİD’i ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Koalisyon güçleri de IŞİD’in merkezlerine hava saldırıları düzenleyerek destek veriyor.

Koalisyonun bu güçlerinin Menbic ve diğer bölgelerde IŞİD’e karşı yaptığı operasyonlardaki rolü nedir?

Menbic üzerin bir çok siyasi müzakere var. Tekrardan amacımızın IŞİD’in ortadan kaldırılması olduğunu söylüyorum. Bu konuda ortaklarımızla çalışıyoruz.

Bu güçlere nasıl ve ne şekilde yardım ediyorsunuz?

Hava saldırıları gibi yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz. IŞİD’i ortadan kaldırmak için ortaklarımızla devamlı bir şekilde çalışıyoruz.

ABD güçleri Sincar’a gitti ve Suriye sınırına yerleşti. Bu bölgedeki amaç nedir, IŞİD tehlikesi var mı?

Askeri güçlerin bu bölgede ve diğer bölgelerde IŞİD’i ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bölge halkına askeri güçlerin devamlı bir şekilde kalmayacağını söylebilirim. Bölgedeki bütün çalışmalarımız bölgenin IŞİD’ten kurtarılmasına yönelik.

Yani askeri güçler Sincar’da geçici mi olacak?

Bir sürenin belirlenmesi zordur. Çünkü tünellere saklanan bir düşmanla muhatabız ve savaş meydanına çıkmıyorlar. IŞİD’i tamamıyla yok etmek için çalışma yapmamız gereken büyük bir bölge var.

IŞİD Irak’ın bir kaç bölgesinde harekete geçmiş. Acaba koalisyon güçleri olarak IŞİD’in Irak’ta bir daha ayaklanmaycağına dair garanti verebilir misiniz?

Hiçbir garanti veremeyiz. Ancak IŞİD’i durdurup, saldırılarını en aza indirebiliriz. Yapabileceğimiz konulardan birisi bu. Ayrıca farklı bir grubun bu şekilde örgütlenmesini istemiyoruz. Sistem, silah ve örgütlenmelerini kurabilirler. Bu şekildeki bütün güçleri bölgeden temizlemek istiyoruz.

Peşmerge Güçleri’ne yaptığınız yardımlara ilişkin, bir süre önce bombaların imha edilmesi eğitim sürecini tamamladınız. Yeni dönemde peşmergeye ne şekilde yardım edeceksiniz?

Bunu Irak hükümetinden sormanız daha iyi olur. Çünkü egemelik sahibi bir ülkedir. Ama IŞİD’i önleyebilmeleri için peşmergenin kabiliyetini arttırmaya yönelik çalışmalarımız vardı.

Peşmerge gönderilen silah ve cephanenin yeteri miktarda kendilerine ulaşmadığı konusunda eleştirilerde bulunuyor. Uluslararası Koalisyon olarak bu konuda nasıl bir rol oynayabilirsiniz?

Biz Irak güvenlik güçlerine silah veriyoruz. Onlar birlikte çalıştığı gruplara silahları dağıtıyor. Bana göre bu sorunun büyük miktarda silah verdiğimiz Irak güvenlik güçlerine sorulması daha doğru olur. Kesinlikle bütün tarafların askeri operasyonlar için silaha ihtiyacı var.

Peşmergenin Kerkük ve diğer bölgelere dönmesine yönelik bir çalışma var mı?

Bu soruların Irak hükümetine sorulması daha iyi olur. Biz daha çok askeri operasyonlarla ilgiliyiz. Soruların bununla ilgili olması lazım

Kerkük ve çevresinde IŞİD tehlikesi var mı?

Kerkük’ün her kent  ve bölge gibi IŞİD’ten temizlenmesi gerekir. IŞİD Irak’ın diğer bölgeleri ve Suriye üzerinde ciddi bir tehdit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir