Türkiye’den anlayana mesaj


Erdoğan’ın sözleriyle Fırat’ın doğusuna çevrilen gözler, TSK’nın “ters köşe” operasyonuyla dikkatleri başta bir bölgeye çevirttirdi. 20’den fazla savaş uçağının katıldığı, 165 km derinliğe inilen ve Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bu operasyonla, hem ABD’ye hemde terör örgütüne net mesaj verilmiş olundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Birkaç güne başlayacak” sözleriyle işaretini verdiği harekat öncesi hiç kimsenin beklemediği bir yere ve beklenmedik bir zamanda sürpriz operasyon yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) 20’den fazla savaş uçağının katıldığı harekatta sınırımızdan 85 kilometre uzaklıktaki Sincar’la 165 kilometre uzaklıktaki Karaçok Dağı bölgelerindeki te-rör hedefleri yerle bir edildi. Hem Suriye’de hemde Irak’ta te-rörle samimi mücadele eden tek ülke olan Türkiye, operasyonun derinliği itibariyle Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atmış oldu.

Erdoğan’ın sözleriyle bir anda Fırat’ın doğusuna odaklanan ve bölgeye yığınak yapan te-rör örgütü PKK/YPG büyük bir şok yaşadı. Te-röristleri ters köşe yapan TSK unsurları operasyon kapsamında 30’dan fazla ter-ör hedefini ateş altına aldı.

HEM ABD’YE HEM TE-RÖR ÖRGÜTÜ PKK’YA NET MESAJ VERİLDİ

Bölge Irak’ın kuzeyinde ve Kuzey Suriye’ye açılan stratejik bir öneme sahip. İkinci Kandil yapılmaya çalışılan Sincar ve lojistik hatlar üzerinde bulunan Karaçok Dağı nokta atışı bir operasyonla vuruldu. Karaçok Dağı, Mahmur Kampı’na yakın bir noktada. Bu harekat ile hem örgütün yeni sistemi dağıtıldı hem de Irak kuzeyinde yeni Kandil yapılanmaları ile Suriye kuzeyi boyunca te-rörist yığınaklanma ve yeni te-rör kamplarına izin verilmeyeceği vurgulanmış oldu. Karaçok Dağı’na yönelik harekât, ABD’nin Erbil’deki Hariri Askeri Hava Üssü’nden Suriye kuzeyine uzanan ikmal yolu boyunca tesis ettiği ileri üslerinin biraz gerisinde bulunan PKK depolarına düzenlendi. Türkiye, bu operasyonla te-röristle ortaklık yapan ABD’ye de ter-örle mücadele kararlılığının sorgulanamayacağını bir kez daha altını çizerek göstermiş oldu.

TÜRKİYE’DEN “HER YERDE VURURUZ” SİNYALİ

20’den fazla savaş uçağının katıldığı operasyonda, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye sınırından 165 kilometre derindeki Karaçok Dağı vuruldu. TSK, te-rör örgütüne her yerde operasyon yapıp vurabileceği mesajını bir kez daha verdi.

IRAK RAHATSIZ OLDU, TÜRKİYE SERT KARŞILIK VERDİ

Türkiye’nin bu operasyonundan Irak ise rahatsız oldu. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağıran Bağdat yönetimi, büyükelçiye, TSK’nın hava operasyonunda Irak’ın egemenlik haklarını ve Irak vatandaşlarının güvenliğini ihlal ettiğini aktardı.

Irak yönetiminin bu açıklamalarının ardından Türkiye’den çok sert bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve te-rör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe te-rörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir” dedi.

“TÜRKİYE YENİ KURULAN DÜZENE MEYDAN OKUYOR”

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç. Dr. Barış Adıbelli, “Sadece bir operasyon değil. Başından beri ABD’nin özellikle Trump yönetimiyle birlikte Suriye’de girişmiş olduğu bu te-rör devletiyle yeni İsrail projesine Türkiye başından beri karşı. Sadece bugün Fırat’ın doğusu için yapılacak olan operasyonla değil en başından beri Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla karşı olduğunu belirtmişti. Bir şekilde İsrail merkezli bir yeni sistem Ortadoğu’da tasarlanmaya çalışılıyor. Türkiye bu Kudüs meselesinde de tavrını net şekilde gösterse de buna bir bütün gözüyle bakmak lazım. Suriye’nin kuzeyinde te-rör devleti kurma çalışmaları var. Evet bu Türkiye’nin toprak bütünlüğüne karşı bir davranış ama genelde de ABD’nin yeni Ortadoğu planı var. Burada yeni bir düzen tesisi var İsrail merkezli. Türkiye burada kurulmak istenen bir devletçiğe değil de daha çok ABD’nin Ortadoğu’da kurmaya çalıştığı yeni düzene meydan okuyor” dedi.

Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir