Tunç Soyer yanıt verdi


CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Tunç Soyer ismini açıklaması, 12 Eylül askeri darbe döneminde Alparslan Türkeş dahil onlarca ülkücünün idamını isteyen askeri savcı Albay Nurettin Soyer’in oğlu olması nedeniyle tepkiyle karşılandı.

Tepkilerin ardından bugün CHP milletvekilleri, İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve ilçe başkanlarıyla birlikte Anıtkabir’i ziyaret eden Soyer, konuyla ilgili açıklama yaptı.

“YARALAR AÇILMAMALI”
Bir gazetecinin “İzmir’de İYİ Parti ile ittifak yapıldı ama İl Başkanlığı’ndan size yönelik tepkiler var. Yine MHP ve AK Parti kanadından babanız Sayın Nurettin Soyer ile ilgili eleştiriler var. Bunlara bir yanıtınızın olur mu?” sorusu üzerine “Yaralar açılmamalı.” yanıtını veren Soyer şunları söyledi:

“40 YIL ÖNCESİNDE KALMIŞ KARANLIK BİR DÖNEM”
“Bu, hakikaten 40 yıl öncesinde kalmış aslında. Artık tarihçilerin muhasebesini yapması gereken bir konu. Bunu bugünün Türkiye’sinde bir siyasi enstrüman olarak, bugünün siyasi tartışmalarına bir malzeme olarak kullanmak kimseye yakışmıyor diye düşünüyorum. Dahası çok karanlık bir dönem, hiç kimsenin arkasında duramayacağı, hiç kimsenin sahip çıkamayacağı bir dönem. Çok acılar yaşandı, kardeş kanı döküldü.

“YENİDEN ÜLKÜCÜ-SOLCU TARTIŞMASINI MI BAŞLATALIM”
Şimdi tekrar bu yaraları açmanın, bu yaraları deşmenin kime ne faydası olabilir? Ülkücüler, solcular, birbirlerini kestiler, birbirlerini vurdular, öld-ürdüler. Şimdi bunları hatırlayalım mı? Buradan tekrar ‘ülkücüler kim, solcular kim’ tartışmasını mı başlatalım.

“ARTIK ŞU FASLI BİR TARAFA BIRAKMALIYIZ”
Ben çok yanlış buluyorum. Hiç kimseye de yakıştıramıyorum. Bugün dünyanın, Türkiye’nin, kentlerimizin önünde bambaşka konular var, bambaşka bir gelecek var. Biz artık şu faslı bir tarafa bırakıp bu paçadan çekiştirmeci siyaset anlayışından vazgeçip gerçekten performans üzerinden, başarı üzerinden, vizyon üzerinden siyaset yapmanın yolunu açalım.”