Yerine hangi isim geliyor


Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya Meclis Başkanlığı seçimlerine ilişkin kulis bilgileri kaleme aldı. Mevcut Meclis Başkanı ve AK Parti İstanbul Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım’ın hafta başında Meclis Başkanlığı görevinden ayrılacağını belirten Sarıkaya, yeni başkanın da ne zaman seçileceğine dair takvimin kesinleştiğini belirtti.

Yasa gereği Meclis Başkanlığı koltuğunun boşalması halinde 5 gün içinde adayların başvurularını yapıp sonra da seçim turlarına çıkılması gerektiğini dile getiren Sarıkaya, AK Parti’nin bu kural çerçevesinde 24 Şubat Pazar günü seçimin yapılmasına karar verdiğini yazdı.

MUHTEMEL ADAYLAR KİM?…Adayların kim olacağı sorusuna da cevap veren Sarıkaya, öne çıkan isimlerin, TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, AK Parti Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ile Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı olduğunu ifade etti. MHP’nin bu konudaki tavrının ise “Kimi önerirlerse biz ona oy vermeye hazırız; kendi tercihlerine karışmayız…” şeklinde olduğunu yazdı. -İnternethaber-