Liglerin başlayacağı tarih


UEFA İcra Kurulu, 55 üye ülke federasyonuyla yaptığı görüşmelerin ardından bugün telekonferans ile bir toplantı düzenledi. UEFA, koronavirüs nedeniyle durdurulan ligler hakkında son kararını açıkladı.

UEFA, sağlık konusunun her zaman birinci planda olduğunu belirtip federasyonlara liglerin ağustos ayına kadar tamamlanmasının tavsiye edildiğini duyurdu.

TAMAMLANAMAZ İSE SON PUAN DURUMU GEÇERLİ

UEFA, liglerin olağan şekilde tamamlanamaması halinde, yeni bir format uygulanması önerilirken (Play-off gibi) bu kararın 27 Mayıs tarihine kadar bildirmesi gerektiği her şeye rağmen maçların oynanması için ortam oluşmazsa önümüzdeki sezon Avrupa’ya gidecek takımların sportif başarıya göre (ligdeki son puan durumu) belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Maçların tamamlanamama kararının, ülkelerin spor müsabakalarını yasaklaması ya da ekonomik problemler yaşanması halinde alınabileceği belirtildi.

AVRUPA KUPALARI AĞUSTOS AYINDA

UEFA, Avrupa kupaları için yeni sezonun ağustos ayında başlayacağını duyurup liglerdeki kesin sonuçların bu tarihten önce kesinleşmesi gerektiğini ifade etti.

UEFA, 2021’e ertelenen turnuvanın EURO 2020 ismiyle oynanacağını açıkladı.