‘Yardım yapmamızı engelliyorlar’ algısı yapıyorlardı


Daha önce yardım kolilerini CHP’lilere dağıttığı ortaya çıkan İBB yönetimi, belediye meclisinde sosyal yardımların hiçbir araştırma yapılmadan verilmesi teklifini getirdi. Bu teklif, AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedilince de İBB yönetimince ‘Cumhur İttifakı yardımı engelledi’ şeklinde algı operasyonu başlatıldı. Konuyla ilgili Cumhur İttifakı’nın yaptğı açıklamada, “Biz vatandaşlarımıza güveniyoruz ancak CHP’ye güvenmiyoruz. Villalara, sitelere giden yardımlar ortada. Eğer araştırma yapılmazsa bu yardımların PKK- DHKP-C gibi te’rör örgütlerine veya diğer marjinal örgütlere gitmeyeceğinin garantisi yok” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin 11 Mayıs’ta düzenlenen olağanüstü toplantısında CHP’li üyeler, sosyal yardım konusunu gündeme taşıdı. Teklifte söz konusu yardımların hiçbir araştırma yapılmadan sadece beyan doğrultusunda yapılmasını talep etti.

Cumhur ittifakı ‘yardım verilecekler araştırılsın’ dedi

İBB Meclisi’ndeki AK Parti ve MHP grubu, yardımların sosyal inceleme ile yapılmasının doğru olacağını, aksi takdirde yardımların kime nereye gideceğinin belli olmayacağını belirtti. Bu nedenle gerçek yardıma muhtaç vatandaşlara da ulaşılamayacağını dile getirerek teklife karşı çıktı.

‘Yardımı engellediler’ algısı oluşturdular

Yapılan açıklamaların ardından geçilen oylamada teklif reddedilirken İBB yönetimi, hem sosyal medyada hem de kendilerine yakın yazılı ve görsel yayın organlarında “Yardımı engellediler” diye servis etmeye başladı. Yapılan haberler ve verilen beyanlarda “AK Parti yardımları engelledi. Vatandaşa güvenmiyorlar” şeklinde algısı oluşturulmaya çalışıldı.

Yardım bütçesinin yüzde 15’e çıkarılmasını görmediler!

Öte yandan aynı kararda Cumhur ittifakının taklifiyle İBB’nin sosyal yardım bütçesinin yüzde 3’ten yüzde 15’e çıkartılması ise görmezden gelindi.

‘Villalara, sitelere giden yardımlar ortada! Te’rör örgütlerine gitmeyeceğinin garantisi yok’

Konuyla ilgili Cumhur İttifakı’nın İBB Meclis üyeleri tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada CHP grubunun alınan karar üzerinden bir algı operasyonu yürüttüğü belirtilerek “Biz vatandaşlarımıza güveniyoruz ancak CHP’ye güvenmiyoruz. Villalara, sitelere giden yardımlar ortada. Eğer araştırma yapılmazsa bu yardımların PKK- DHKP-C gibi te’rör örgütlerine veya diğer marjinal örgütlere gitmeyeceğinin garantisi yok” denildi.

Yardım kolilerini CHP’lilere dağıtmışlardı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Sarıyer ilçesi Yeniköy Mahallesi’nde yalnızca bir eve yardım kolisi bırakarak, bölgeden ayrılmak isteyen İBB ekiplerine bir vatandaş sert tepki göstermişti. Mahallede 278 hane olduğunu ancak CHP’li vatandaş haricinde kimseye yardım kolisi verilmediğini belirten vatandaş, o anları cep telefonu kamerası ile görüntülemişti.

‘Yardım verdiğiniz evin kapısında iki tane araba var’

Çalışanları şikayet edeceğini dile getiren vatandaş, “Sadece size oy verenlere veriyorsunuz. İmamoğlu adaleti bu işte. Yardım verdiğiniz evin kapısında iki tane araba var” diyerek sert tepki göstermiş, tepkinin ardından İBB çalışanları hizmet aracına binerek mahalleden ayrılmıştı.

Star.com.tr