İmamoğlu’ndan bir Ayasofya açıklaması daha geldi


CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis ile birlikte telekonferasla Yunanistan’da düzenlenen Uluslararası Delphi Ekonomi Forumu’na katılmış ve “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmadığını” söylemişti.

İmamoğlu bu sabah FOX TV canlı yayınına katıldı. İsmail Küçükkaya’nın sorularını cevaplayan İmamoğlu, “Burada söylediğim benim çok net. Sorular soruldu, daha çok pandemi ve şehirler konuluydu. O arada, moderatör bunu sordu. Söylediğim şey şu; Türkiye’nin gündeminin buna ihtiyacı yok. Böyle bir konu yok, gündem yok. Cevabım çok net. Bu gündem değil, başka sorunlarımız var.” diyerek skandal çıkışını devam ettirdi.

YUNAN GAZETECİNİN SORUSUNA VERDİĞİ CEVAP

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmamasıyla ilgili Yunan gazetecinin sorusuna şöyle yanıt vermişti; “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyacın bulunduğuna inanmıyorum. Türkiye’nin ve dünyanın başka sorunları var ve bu konunun iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaması gerekiyor. Türkiye’deki ibadethanelerden ve tarihi eserlerden merkezi hükümet, Turizm Bakanlığı ve kurumları sorumlu. İstanbul Belediye Başkanlığı’nın sorumluluğu altında bulunmuyor.”