1 Türk pilotu 26 ABD uçağını düşürdü


Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş bir gerçeği ilk defa açıkladı. Karakuş, ABD ile yapılan hava tatbikatında ilk defa bir Türk pilotunun 26 uçağı düşürdüğünü belirterek, “İlk defa kırmızı, maviyi yenmiştir” açıklamasında bulundu.

Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programının konuğu Emekli Hava Korgeneral Dr. Erdoğan Karakuş’tu.

Gündemdeki gelişmelere değerlendiren Karakuş, ABD ile geçmişte yapılan hava tatbikatında 1 Türk pilotunun, 26 ABD uçağını düşürdüğünü açıkladı.

1 TÜRK PİLOTUMUZ 26 ABD UÇAĞINI BÖYLE DÜŞÜRDÜ

Tatbikatlarda maviler Amerikalıları kırmızılar ise Türkleri temsil ediyor. Karakuş yaptığı açıklamada “Bakın ilk defa söylüyorum mavi Amerikalılar kırmızı da Türkler olur her zaman veya Fransalılar ya da Hollandalılar olur. İlk defa kırmızılar, maviyi yendi onu söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜRK PİLOTUNUN MEZİYETLERİ

Karakuş programda Türk pilotlarının meziyetlerine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “ABD’li pilotlar yanına Bosna Hersek’te bizim pilotlardan başkasını almadı. Bizim hava eğitimimize kimse laf söyleyemez ciddi söylüyorum. Hiçbir milletin pilotu, bizim iyi eğitilmiş pilotumuzun eline su dökemez, onu özellikle belirtmek istiyorum.”