Moskova duyurdu, resmen göreve başladı


Rusya Savunma Bakanlığı, ülke ordusunun süper silahlarından biri olan Avangard hipersonik füzesinin şu anda Orenburg bölgesinde savaş görevinde olduğunu açıkladı. Moskova’nın iddiasına göre Avangard saatte yaklaşık 32 bin kilometre hızla hareket edebiliyor ve herhangi bir füze savunmasını geride bırakabiliyor.

Dünyanın gözü 24 Şubat’tan beri Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşa kilitlenmişken tarafların açıklamaları da sıklıkla gündemin üst sıralarında kendine yer buluyor. Stratejik Füze Kuvvetleri Günü dolayısıyla gazetecilere bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun süper güçlerinden biri olduğu iddia edilen Avangard füze sistemi hakkında bilgi verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Avangard hipersonik füzesinin şu anda ülkenin Orenburg bölgesinde savaş görevinde olduğu belirtildi.

‘GERÇEK BİR HEDİYE OLDU’

Bakanlığın açıklamasında “Bugün Avangard füze sistemiyle donanmış bir başka alay Yasnenskiy füze alanında göreve alındı, Stratejik Füze Kuvvetleri Günü için gerçek bir hediye oldu” ifadelerine yer verildi. Rusya Savunma Bakanlığı, hipersonik üniteye sahip olan füze sisteminin ülke ordusu için önemli bir gelişme olduğunu belirterek Rus kuvvetlerinin savaş yeteneklerine önemli katkılarda bulunacağını vurguladı.

Moskova’nın iddiasına göre Avangard hipersonik füzesi, Mach 27’ye kadar varabilen hipersonik hızlarda uçabiliyor, saatte yaklaşık 32 bin kilometre hızla hareket edebiliyor. Herhangi bir füze savunmasını geride bırakabilen Avangard’ın yön ve irtifa manevraları yapabilmesi sayesinde hava savunma sistemlerini kolaylıkla saf dışı bırakabileceği de yine diğer iddialar arasında yer alıyor.

‘HİPERSONİK SİLAHLAR ÇAĞI’

Geçen ay Rus Stratejik Füze Kuvvetleri Komutanı Albay General Sergey Karakaev, saatte 16 bin kilometre hıza ulaşan hipersonik Şeytan-2 olarak da bilinen Sarmat-2 nükleer füzesinin test edildiğini duyurmuştu. Sarmat-2 hipersonik nükleer füzesinin sadece 6 dakika içinde İngiltere’yi haritadan silme potansiyeline sahip olduğu ileri sürülmüştü.

Son olarak Avangard’ın geliştirilmesiyle birlikte artık ‘hipersonik silahlar çağı’nın başladığını söyleyen Karakev, şu anda Rusya dışında dünyanın hiçbir ülkesinde savaş görevinde bu tür silahlara sahip olmadığını söyledi.

2018’DE ‘YENİLMEZ BİR FÜZE GELİŞTİRİYORUZ’ DEMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart 2018’de ülkesinin başkenti Moskova’da yaptığı bir açıklamada, Rusya’nın dünyanın en büyük nükleer gücü olduğunu belirtmiş ve Rusya’nın hava savunma sistemlerinin NATO savunmasını tamamen etkisiz hale getireceğini söyleyerek “Hipersonik hızda savaş başlığı fırlatabilen yenilmez bir füze geliştiriyoruz” demişti.

Yine aynı tarihlerde Karakaev, adının Avangard olduğu belirtilen füzenin testlerinin başarıyla devam ettiğini duyurmuştu. Rusya’dan yapılan açıklamalara cevap olarak Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Putin’in sözlerinin ABD cephesinde uzun süredir bilindiğine dikkat çekilerek “Rusya, anlaşma yükümlülüklerini doğrudan ihlal ederek on yılı aşkın bir süredir istikrarsızlaştırıcı silah sistemleri geliştiriyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: Milliyet