İşte ele geçirilen tüm noktalar: Afrin son durum (7 Şubat 2018)


SURİYE, Haleb (HABERYİRMİ) – Türk Silahlı Kuvvetleri, “Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında 29 YPG militanının etkisiz hale getirildiğini, harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen YPG’li sayısının 999’a ulaştığını açıkladı. 

Devam eden harekatta ise belde, köy, köykaltı, dağ ve tepe olmak üzere ele geçirilen nokta sayısı 40’a ulaştı. 

Hatay-Obüs atışları YPG mevzilerini hedef alıyor.

Genelkurmay Başkanlığı,19. gününde olan Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin açıklama yaptı. 

Açıklamada, “Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre, 7 Şubat 2018 tarihinde, 29 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 999 olmuştur” denildi. 
Afrin son durum harita - 7 Şubat 2018
Afrin son durum harita – 7 Şubat 2018
Açıklamaya ayrıca harekatın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği bildirildi. 
YPG kontrolündeki Afrin‘e yönelik Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla birlikte gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı 20 Ocak 2018’de başlatılmıştı. Bugün, harekatın 19. gününe girilmiş oldu. 

HOROZ HATTI TSK/ÖSO’DA
İsimleri aşağı Şeyh Huruz, Orta Şeyh Huruz ve Yukarı Şeyh Huruz olarak geçen yerleşimlerin yanı sıra Havuz Tepesi bugün ele geçirildi. 
TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana Afrin’in 5 beldesinde 1’i belde merkezi, 24’ü köy, 3’ü köy altı yerleşim ve 12’si stratejik dağ veya tepe olmak üzere 40 noktayı kontrol altına almış oldu.

İSİM İSİM 40 NOKTA
Bu yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:

“Bülbül beldesi merkezinin yanı sıra Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar ve Şeyh Huruz köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim, Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana ve Kırmızı köyleri, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe, Şeyh Hadid beldesinde Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü, Cinderes beldesinde Hammam köyü ile Mersides Tepesi’ni, Şeran beldesinde Burseya Dağı, Kastel Cündo ve Dikmetaş köyleri ile Sergaya Tepesi.” HABERYİRMİ

EN SON AFRİN HABERLERİ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir