Ve rejim kazandı: Ahrar, Guta’yı terkediyor (VİDEO)

Doğu guta son durum: Doğu Guta’da katliam sürerken, Ahrar savaşçıları anlaşma doğrultusunda Haresta ilçesini terketmeye başladı. Doğu guta haritası üzerinde son durum haberimizde…


Guta. Ahrar ve savaşçılarının tahliyesi

SURİYE, Şam (HABERYİRMİ) Suriye’nin başkenti Şam’da tam 4 yıldır kuşatma altında olan Guta’da rejim zaferini ilan etmek üzere. Son bir aydır şiddetli bombardıman ve binlerce sivilin öldüğü Guta hattını 3 parçaya bölen rejim, Harasta hattında kontrolü sağladı. Bölgede direnişi sürdüren gruplardan Ahrar El Şam ise tüm savaşçılarını yapılan anlaşma doğrultusunda bölgeden çekmeye başladı.

Doğu Guta’nın Harasta kasabasından tahliye edilen bin 800 kişi Hama kırsalındaki Al-Madık Kalesi’ne getirildi.
Harasta kasabasının yerel konseyi, Suriye’nin kuzeyinde yer alan Harasta şehrinin sakinleri de dahil olmak üzere yaklaşık bin 800 kişinin otobüslerle, Rusların ve

Harasta kentindeki Özgür Suriye Ordusu arasında bir anlaşma yapılarak Al-Madık Kalesi’ne doğru yola çıktığı bildirildi.
Şam rejiminin ablukası altındaki Doğu Guta’ya yönelik devam eden Suriye ve Rus hava saldırıları nedeniyle tahliye edilen 460 aile 28 otobüsle Hama kırsalındaki Al- Madık Kalesi’ne getirildi. Doğu Ghouta’da meydana gelen şiddetli bombardımandan kaçan kafilede asker, kadın ve çocukların yanı sıra yaralıların da olduğu bildirildi. Tahliye sırasında bir kadının erken doğum yaptığı ve Banias yakınlarındaki bir hastaneye götürüldüğü ifade edildi. Tahliye edilenlerin İdlib kırsalındaki kamplara götürüleceği belirtildi.

Doğu Guta neresi-harita

Doğu Guta neresi. Doğu Guta Harita: Şam 3 km kuzeydoğusundaki Guta banliyösü Duma ilçesine bağlı. Şam’a giden otoyol Guta’yı doğu ve batıya ayırıyor. Batı rejim güçlerinin elinde. Muhaliflerin elindeki Doğu Guta ise 4 yıldır kuşatma halinde. Rejim tek parça olan Doğu Guta’yı 3 parçaya ayırdı. Son olarak da Haresta hattına girdi. Şimdi bu hattaki Ahrar-u Şam bölgeden tahliyeye başladı. HABERYİRMİ

İlk konvoy İdlib’e ulaştı

Dün başlayan tahliyer kapsamında ilk konvoyun da İdlib’e ulaştığı bildirildi. Rusya’nın garantörlüğünde yürütülen görüşmeler sonucu, Doğu Guta’nın Haresta ilçesindeki askeri muhalifler ve sivilleri taşıyan ilk konvoydan 30 otobüs, İdlib ve Halep’in batı kırsalına geldi.

Tahliye sonucu Haresta ilçesinden ayrılanların sayısı, 612’si çocuk 412’si kadın 1908 kişiye ulaştı.

Konvoyda yer alan hamile bir kadının yolculuk sırasında doğum yaptığı ve sağlık durumu kötü olan bir kişinin ise hayatını kaybettiği öğrenildi.

Haresta’dan ayrılmak zorunda kalanlar, İdlib’de ve Halep batı kırsalında yerel sivil toplum örgütlerinin kurduğu geçici barınma merkezlerine yerleştirildi.

Bölgeden tahliye olanları, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı yetkilileri karşıladı.

İHH yetkilileri, yaklaşık 10 saat süren yolculuğun ardından İdlib’e ulaşan sivillere acil gıda malzemeleri ulaştırdı.

İHH Suriye Basın Çalışmaları Sorumlusu Selim Tosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tahliye edilen Doğu Gutalılara ilk aşamada gıda paketleri, meyve, su, temizlik malzemesi, çocuk bezleri ve mama dağıttıklarını söyledi.

8 bin kişi bölgeden çıkarılacak

Anlaşma gereği, muhaliflerin kontrolündeki Haresta ilçesinden, aralarında askeri grupların da olduğu yaklaşık 8 bin kişinin çıkarılması planlanıyor.

Haresta İlçesi Yerel Meclis Başkanı Husam Beyruti, rejimle varılan anlaşma sonucu ilçedeki askeri muhaliflerin ve ailelerinin yanı sıra ilçeden çıkmak isteyenlerin Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere gönderileceklerini açıklamıştı.

Beyruti, “Anlaşma gereği bölgede sağlık durumları kötü olanlar, istekleri üzerine ya İdlib’e ya da Şam’daki hastanelere kaldırılacak. Bölgede kalan sivillere dokunulmayacak. Bölgedeki evlerine dönmek isteyen sivillere de rejim güçleri izin verecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Tahliyenin tamamlanmasıyla Haresta ilçesinin rejim güçlerinin kontrolüne girmesi ve üçe bölünmüş durumda olan Doğu Guta’nın güney ve kuzey parçaları arasındaki bağın kopması öngörülüyor.

19 Şubat’tan bu yana binden fazla sivil öldürüldü

Sivil Savunma kaynaklarından edinen bilgiye göre, rejim ve destekçilerinin 19 Şubat’tan bu yana Doğu Guta’daki sivil yerleşim alanlarına düzenlediği hava ve kara saldırıları sonucu hayatlarını kaybeden sivillerin sayısının bini geçtiği öğrenildi.

Rejimin belirlediği geçici barınma merkezlerinde tutulan sivillerin hiçbir uluslararası güvencesi bulunmazken, muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta’da 400 bin kişi 5 yıldır abluka altında yaşıyor.

Doğu Guta, Astana anlaşmalarında “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan edilmesine rağmen Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, Nisan 2017’den itibaren bölgeyi abluka altında tutup, son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.

Katliam bugün de sürdü: 37 sivil öldü

Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde bir sığınağa düzenlenen saldırıda 37 sivil hayatını kaybetti.
Suriye’de Beşar Esad rejimi ve destekçilerinin Doğu Guta’da bir sığınağa saldırı düzenlediği belirtildi. Rejim saldırısında 37 sivilin yanarak öldüğü bildirildi.

Yorum

  1. Süleyman Aydın

    Lanet olsun şam şeytanına ve onun destekçilerine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir