ABD, Suriye’nin kuzeybatısına yardımları kesiyor


ABD, Washington (HABERYİRMİ) – ABD’nin muhaliflerin bulunduğu bölge olan Suriye’nin kuzeybatısına tüm yardımları kesme kararı aldığı iddia edildi.

Amerikan CBS televizyonu, ABD yönetiminin, Suriye’nin kuzeybatısına yönelik tüm yardımları kesme kararı aldığını öne sürdü. Muhaliflerin ağırlıklı bulunduğu bölgeden yardımların kesilmesi, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ilk adımı olarak yorumlandı.

CBS’in haberinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’ye yapılan tüm yardımların gözden geçirilmesi ve bu konuda tasarruf yapılması talimatıyla bu sürecin başladığı iddia edildi.

Suriye’nin kuzeybatısına yönelik yapılan tüm yardımların kesilmesi kararının, son birkaç hafta içerisinde Amerikan kurumları arasında yapılan bir inceleme sürecinin sonunda alındığı belirtildi.

‘HARCANAN PARA İŞE YARAMIYOR’

ABD’li yetkililerin ABD’nin Suriye’deki odağını daraltacak şekilde bir tasarruf planı üzerine çalıştığı ve çalışmanın sonucundan ‘Suriye’nin kuzeybatısına harcanan paranın uzun dönemde bir etkisinin olmayacağı’ kanısına vardığı aktarıldı.

‘BAĞLARIN TAMAMEN KOPACAĞI İLK BÖLGE’

ABD’nin Suriye’de bağını tamamen koparacağı ilk bölgenin muhaliflerin ağırlıklı bulunduğu kuzeybatı bölgesi olacağı, bu sürecin ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ilk adımı olacağı ifade edildi.

Haberde, “ABD’nin daha önce yerel toplumu istikrara kavuşturma ve güçlendirme çabalarına harcadığı milyonlarca dolar kesilmiş olacak. Buna aşırıcılıkla mücadele, eğitimin güçlendirilmesi, bağımsız toplum ve bağımsız medyanın desteklenmesi ile toplumsal asayiş projeleri de dahil” denildi.

AVRUPALILAR HOŞNUT KALMADI

ABD’li yetkililere dayandırılan haberde, Avrupalı müttefiklerin de Trump yönetiminin bu kararına ilişkin bilgilendirildiği kaydedildi.

 

Habere göre Avrupalı müttefikler, Washington’un bu adımının domino etkisi yaparak diğer ülkelerin de o bölgeden çekilmesine neden olacağından endişe duyuyor.

BEYAZ MİĞFERLERİN MUSLUKLARI KESİLDİ

Trump, Suriye’de Kaide kolu Nusra ve diğer cihatçıların bulunduğu bölgelerde görev yapan Beyaz Miğferlere yardımları kesme talimatı da vermişti.

DSG’YE YARDIM İNCELEMEDE

Daha önce de Trump’tan YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolündeki kuzeydoğu Suriye’ye ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yapmayı planladığı 200 milyar dolarlık yardımı durdurup bu yardımın tekrar incelenmesi talimatı gelmişti.

Sözkonusu yardıma ilişkin inceleme devam ederken ABD Savunma Bakanlığı ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, DSG’ye askeri yardım yapmaya devam ediyor.

Yorum

  1. El Kaide ne yapıyor , neye hizmet ediyor , ne için savaşıyor belli değil . Uluslararası Cihad ile başladı bu işe . Ardından Uluslararası cihadı bırakıp Suriye ye yöneldi , Esad ile savaştı(Haçlıların desteği ve teçhizatları ile ) , daha sonra da ele geçirdikleri bölgeleri tek kurşun bile sıkmadan Zalim Esad ve Onun Şii Koalisyonuna bırakıp Otobüslerle terketti . Bu ne biçim cihad , bu ne biçim savaş anlayışı . Bu nasıl bir korkaklık ve kaçkınlık .

    Şu harici dediğiniz ve dünyayı başına toplattırdığınız IŞİD bile 70 Ülkeli haçlı koalisyonuna karşı tek başına savaştı , onların uçaklarına ve uşaklarına boyun eğmedi ve son savaşçısı ölene kadar ve son mermisi düşman göğsünü delene kadar savaştı . Haçlıların üzerlerine günde 100 ün üzerinde hava saldırısı yaparak ölüm yağdırmasına rağmen mücadeleden vazgeçmedi . Şiddetini Haçlıları kendi yurtlarında öldürterek , uşaklarına da bomba yüklü araçlarla cesetlerini o topraklarda kurda kuşa yem ettirerek karşılık verdi . Savaş dediğin , cihad dediğin böyle olur , sizin gibi kaçarak , haçlılardan medet , para ve teçhizat umarak değil .

    Allah El Kaide yi Islah Etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir