BMGK bugün Filistin için toplanıyor


ABD, New York (HABERYİRMİ) – BMGK, Gazze’de yaşanan şiddet olaylarında 50’den fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesi üzerine Kuveyt’in talebi ile bugün toplanacak.

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere yönelik İsrail askerlerinin müdahalesinde 52 kişi hayatını kaybetmiş ve 2400 kişi de yaralanmıştı. Yaşanan şiddet olaylarının ardından Kuveyt BMGK’dan Filistin’i görüşmek üzere toplantı talep etti.

BMGK Kuveyt’in talebiyle Filistin’i görüşmek üzere bugün toplanacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), Gazze sınırındaki protestolarda İsrail güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullanması sonucu 50’den fazla Filistinlinin şehit edilmesine ilişkin soruşturma talebi ABD’nin engeline takıldı.

BMGK’nin geçici üyelerinden Kuveyt, konseyden Gazze’deki şiddet olaylarından endişe ve üzüntü duyulduğunu belirten ve 50’yi aşkın Filistinlinin şehit edilmesine dair soruşturma başlatılmasını talep eden bir açıklamanın kabul edilmesini istedi.

Diplomatlar, Gazze sınırındaki protestolarda İsrail güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullanması sonucu 50’den fazla Filistinlinin şehit edilmesine ilişkin BMGK’nin “bağımsız ve şeffaf” soruşturma talebine ABD’nin karşı çıktığını söyledi.

ABD, 30 Mart’tan bu yana devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü” kapsamındaki barışçıl gösterilerde İsrail’in orantısız güç kullanımı sonucu çok sayıda Filistinlinin şehit edilmesiyle ilgili soruşturma taleplerini iki kez daha reddetmişti.

Öte yandan BMGK, Kuveyt’in talebi üzerine bugün toplanacak.

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov’un konseyi bilgilendirmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir