Erbil’de Barzani, Necef’te Sadr: İşte Irak’taki seçim sonuçları

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinde Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 316 bin oy alarak birinci parti oldu.


Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği tarafından yapılan açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinde Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 316 bin oy alarak birinci parti oldu.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı Muan Hitavi, düzenlediği basın toplantısında, nihai olmayan ilk sonuçlara göre, Erbil’de KDP’nin 316 bin oy alarak birinci parti olduğunu söyledi. KDP’den sonra Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) 77 bin oy alarak ikinci, Şasivar Abdulvahid başkanlığındaki Yeni Nesil Hareketi 69 bin oyla üçüncü, Dr. Berhem Salih liderliğindeki Demokrasi ve Adalet Koalisyonu ise 49 bin oyla dördüncü parti oldu.

IKYB’de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ise 39 bin alarak beşinci sıraya yerleşti.

Irak Türkmen Cephesi’nin Erbil’de 2 bin 333 oy aldığı belirtildi.

Süleymaniye’de KYB önde

Süleymaniye vilayetinde ise KYB, 262 bin oy alarak alarak birinci, 149 bin oy alan Goran ise ikinci parti oldu. Yeni Nesil Hareketi 61 bin, İslami Toplum Partisi (Komel) 49 bin, Demokrasi ve Adelet için Koalisyon 44 bin, Kürdistan İslami Toplum Partisi (Yekgirtu) 29 bin oy aldı.

Musul vilayetinde İbadi birinci parti

Terör örgütü DEAŞ’ın saldırıları ve 9 ay süren kurtarma operasyonu sonucu büyük yıkımın meydana geldiği Musul vilayetinde Irak Başbakanı Haydar el İbadi liderliğindeki Nasır Koalisyonu en çok oyu alarak birinci parti oldu. Nasır’ı, KDP takip ederek ikinci, Iyad Allavi liderliğindeki Vatanniye Koalisyonu ise üçüncü sıraya yerleşti.

Salahaddin vilayetinde Fetih Koalisyonu

Irak’ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetinde, Vali Ahmet Cuburi liderliğindeki Ulusal Halkçı Koalisyon birinci, Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu ikinci, Vataniye Koalisyonu üçüncü parti oldu.

Necef’te Sadr önde

Irak genelinde birinci çıkması beklenen Şii lider Mukteda es-Sadr’ın desteklediği Sairun Koalisyonu en çok oyu alarak birinci parti oldu.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, dün Irak’ta seçimlerin yapıldığı 10 vilayetin oy sonuçlarını açıklamıştı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, Kerkük ve Duhok vilayetlerindeki seçim sonuçlarının ise bazı teknik arızadan dolayı yarın açıklanacağını duyurdu.

ABD’nin getirdiği demokrasi Irak’ı adım adım parçaladı

Yıl 2002… ABD Irak’ı işgal edip, Bağdat’ta Saddam Hüseyin rejimini düşürdü. Ancak ne işgale gerekçe olarak gösterdiği kimyasal silahlar, ne de vadettiği demokrasi Irak’ta hiç bulunamadı. En başta işgale birlikte direnen Şii ve Sünni gruplar ise ABD’nin siyasi oyunları ve para hortumunun da etkisiyle sonraki yıllarda ayrışmaya gitti.
İşgalle birlikte, yine bu işgale yardımcı olan Barzani için ülke kuzeyinde özerk bir Kürt Devleti oluşturulurken, “uçuşa yasak bölge” ilanı ile ABD’nin 36. Paralelin kuzeyine koyduğu yasakla birlikte bu Kürt devleti güvence altına alınmış oldu.

Devlet hazinesini yutan soygun çetesi

Nuri el- Maliki’nin 2014’e kadar süren 8 yıllık iktidarı dönemindeki yolsuzluklar nedeniyle devlet hazinesinin neredeyse sıfırlanması ve dünya ham petrol fiyatlarındaki düşüş ülkede ciddi bir ekonomik krize neden olurken, IŞİD’le savaş bahanesiyle yürütülen acımasız bombardıman ve talan ülkeyi moloz yığınına çevirdi. Geride alt yapı tahribatı ve sığınmacı sorunu ile boğuşan istikrarsız bir Irak bıraktı.

Seçim sonuçlarına göre kurulacak yeni yapıların bu tablonun devamı niteliğinde olması bekleniyor.

Irak, işgal altında 5. kez sandık başına gidiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir