Rejim, bölgeyi yeniden vuruyor: Humus son durum harita

Sözde çatışmasızlık bölgesi olarak kabul edilmesine karşın rejim güçlerinin günlerdir bombaladığı Rastan bölgesinde, Suriye Ordusu muhaliflerin “insani tahliye” anlaşma teklifini geri çevirdi. Şartsız teslimiyet isteyen rejim bölgeyi yeniden vurmaya başladı.


Suriye Arap Ordusu, Humus kuzeyindeki Rastan bölgesini hedef almaya başladı.

SURİYE, Humus (HABERYİRMİ) – Sözde çatışmasızlık bölgesi olarak kabul edilmesine karşın rejim güçlerinin günlerdir bombaladığı Rastan bölgesinde, Suriye Ordusu muhaliflerin “insani tahliye” anlaşma teklifini geri çevirdi. Şartsız teslimiyet isteyen rejim bölgeyi yeniden vurmaya başladı.

Suriye’de rejim unsurları, Şam ve çevresindeki alanları “zorunlu tahliye” anlaşmalarıyla ele geçirirken, bölgede yaşayan muhalif ve sivilleri de “zorunlu tehcirle” göç ettiriyor. Şam, Guta, Duma bölgelerinde tam kontrol sağlayan rejim güçleri, Humus kuzeyindeki Rastan hattında da benzer bir yöntem kullanıyor. Hama güneyinde, Humus kuzeyindeki Rastan bölgesinde muhaliflerin “insani tahliye” önerisi sunduğu rejim, bu öneriyi kabul etmedi. Muhaliflerin silahlarını koşulsuz olarak teslim etmesini, kalanların da tahliyesini isteyen rejim, bu önerinin de muhaliflerce kabul edilmemesi ardından bölgeyi havadan ve karadan vurmaya başladı.

Türkiye araya girdi, sonuç alınamadı

Muhalif grupların, rejimin askeri unsurlarının bölgeye girmemesi, çıkmak isteyenlerin çıkıp kalmak isteyenlerin bölgede yaşamaya devam edebilmesi, rejimin bölgeye yeniden su vermesi, ateşkesin Türkiye ve Rusya’nın gözetiminde sürmesi gibi talepleri karşılanmadı.

Suriye son durum harita- 2 Mayıs 2018

Rusya, kısa süre önce Doğu Guta’da uygulanan zorunlu tahliye ve askeri muhaliflerin silahlarını teslim etmesi şartlarını dayattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün öğle saatlerinde Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefon diplomasisi yaptı.

Ancak Rusya’nın tavrının değişmemesi ve muhalif grupların büyük kısmının şartları kabul etmemesi üzerine anlaşma sağlanamadı.

Bölgede Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altındaki grupların ittifakı olan Dördüncü Kolordu, Kuzey Humus’tan çıkmayacaklarını ve çatışmaya hazırlandıklarını duyurdu.

Aynı zamanda bölgedeki siviller, Rusya’nın dayatmaya çalıştığı anlaşma şartlarını protesto etti.

Rusya, yerel saatle 12.00’ye kadar askeri muhalif gruplara süre tanıdığını bildirdi. Sürenin dolması ardandan Rastan hattının yeniden vurulduğu belirtiliyor.

Muhaliflerin son kalesi

Humus’un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki Rastan hattında yer alan 592 kilometrekarelik alan 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200-250 bin kişi yaşıyor.

Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017’de Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı.

Rusya, Humus’un kuzeyini kapsayan gerginliği azaltma bölgesinde 4 Ekim 2017’de rejim ve muhalifler arasında ateşkese varıldığını duyurmuştu.

Ancak rejim, geçen ay Şam’daki Doğu Guta’yı abluka ve yoğun saldırılar neticesinde ele geçirdikten sonra, 14 Nisan’da Kuzey Humus’a yönelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir