O ülkede Ukrayna’ya giriyor


Washington Post gazetesinde yer alan habere göre; Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatına Belarus’un da katılacağı iddia edildi. Kyiv Independent gazetesi ise, Belarus’un paraşütle askerlerini Ukrayna’ya indireceğini yazdı.

ABD’li teknoloji şirketi Maxar tarafından Rus ordusuna ait konvoy, Kiev’e doğru hareket ederken uzaydan görüntülendi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 4’üncü gününe girerken, ABD’li teknoloji şirketi Maxar tarafından Rus ordusuna ait konvoy uzaydan görüntülendi. Maxar, yayınladığı uydu görüntüleri ile Rus ordusuna ait yüzlerce askeri araçtan oluşan ve 5 kilometreden uzun askeri konvoy, İvankiv kentinin kuzeydoğusunda tespit edildi. Konvoyda, tanklar, zırhlı piyade taşıyıcılar ve kundağı motorlu toplar dahil olmak üzere yakıt ve lojistik destek araçları yer aldığı görüldü.

Maxar ayrıca, paylaştığı uydu görüntüleri ile Gostomel’deki Antonov Askeri Havaalanı’nı düzenlenen hava saldırıları sonucu aldığı hasarı da ortaya çıkardı.

Rus askerlerinin Ukrayna’yı işgal etmek için kullandığı Belarus’ta, Belarus ordusunun da savaşa hazırlandığı aktarıldı. Haberini adını açıklamadığı bir ABD yetkilisine dayandıran Washington Post gazetesi, Belarus ordusunun bugün Ukrayna’ya girebileceğini aktardı.

HAVA İNDİRMESİ YAPACAKLAR

Kyiv Independent gazetesi de birden fazla kaynağa dayandırdığı haberinde; Belaruslu paraşütçü askerlerin Ukrayna’ya gönderilebileceğini yazdı.

BELARUS, NÜKLEER SİLAH BULUNDURMA YASAĞINI KALDIRDI

Ukrayna’nın kuzeydeki komşusu olan Belarus, yıllardır Rusya’nın en yakın müttefiklerinden. Dün düzenlenen bir referandumun ardından Belarus’ta nükleer silah bulunmasına dair yasağı kaldırdı.

LUKAŞENKO, ZELENSKİY’E SÖZ VERMİŞTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenskiy, pazar günü Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile telefonda konuşmuş, Lukaşenko’nun kendisine, “Belarus askerlerinin Ukrayna’ya girmeyeceğine dair söz verdiğini” söylemişti.