Yıkım havadan görüntülendi: Doğu Guta son durum

Duma-Doğu Guta son durum: Yıkım havadan görüntülendi: Doğu Guta’da zorunlu tahliyeler sırasında havadan çekilen görüntülerde, az sayıdaki sivillerin motosikletlerle eşyalarını taşıyarak “enkaz kent”e dönen bölgeyi terk ettiği görülüyor.


Tahliyelerin sürdüğü Doğu Guta havadan böyle görüntülendi.

SURİYE, Şam (HABERYİRMİ) – Duma-Doğu Guta son durum: 4 yıldır ablukada tutulup rejim tarafından yoğun saldırıların hedefi haleni egelen ve binlerce insanın hayatını kaybettiği Doğu Guta havadan görüntülendi. Muhalif unsurların İdlib’e tahliye için rejimle anlaştığı bölgede siviller enkaza şehirden ayrılmaya çalışıyor. Beşşar Esed rejiminin ablukada tuttuğu ve ateşkes kararlarını hiçe sayarak saldırmaya devam ettiği Doğu Guta’da zorunlu tahliyeler sırasında havadan çekilen görüntülerde, az sayıdaki sivillerin motosikletlerle eşyalarını taşıyarak “enkaz kent”e dönen bölgeyi terk ettiği görülüyor.

Doğu Guta Arbin.

Arbin’in farklı mahallelerinden görüntülerde, az sayıdaki insanın motosiklet, otomobil ve kamyonetlerine eşyalarını yükleyerek yola dizildiği görülüyor. Görüntülerde insanlardan çok ağır hasar almış apartmanlar, tahrip olmuş tozlu yollar göze çarpıyor.

Tahliyelerin sürdüğü Doğu Guta havadan böyle görüntülendi.

Dış cephesi tamamen yıkılmış apartmanların odaları, terasları görüntüye yansıyor. AA tarafından havadan çekilen görüntülerde teraslarda su depoları, güneş enerjisi panelleri seçilebiliyor. Bir dairenin balkonunda ise çamaşır asılı olduğu görülüyor.

Tahliyelerin sürdüğü Doğu Guta havadan böyle görüntülendi.

Farklı mahallelerde yaşam alanlarının tümü yıkılmışken, minaresi sağlam kalmış 3-4 cami göze çarpıyor. Ancak yeşil bir alana bakan caminin minaresinin kubbesinin üstüne devrilmesi görüntüye yansıyor. Bir başka camiin ise tamamen yıkıldığı, yalnızca mihrabının ayakta kaldığı görülüyor.

Yıkılan bölgede, tahliye için insinlar sokaklarda.

Bir kavşaktaki göbeğe yapılmış süs havuzu ise saldırılarda zarar görmeyen tek yapı. Rusya’nın garantörlüğünde yürütülen görüşmeler sonucu, Doğu Guta’nın Haresta, Arbin, Zemelka ve Ayn Terma yerleşimlerinden zorunlu tahliyeler, 22 Mart’ta başlamıştı.

Doğu Guta: Arbin’de enkazlar arasında yaşam izleri.

Haresta ilçesinde tahliyeler tamamlandı, diğer yerleşimlerde ise sürüyor. Şimdiye kadar 4 konvoyla 11 binden fazla kişi bölgeyi terk ederken, saldırıların ara ara sürdüğü Duma ilçesi ise anlaşma kapsamına henüz alınmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir