YPG Habur’u geçti: Deyrizor son durum harita (27 Eylül 2017)


SURİYE, Deyr ez Zor (HABERYİRMİ) – YPG Deyr ez Zor kuzeydoğusunda bulunan Suwar beldesini ele geçirdikten sonra Habur Çayını‘n doğusuna geçti.

Deyr ez Zor son durum harita 27 Eylül 2017
Deyr ez Zor son durum harita 27 Eylül 2017: YPG Suwar hattından Habur Çayını geçti

ABD hava desteği ile Deyr ez Zor‘da ilerleyen YPG militanları, Deyr Ez Zor kent merkezinin 48 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Suwar belgesini ele geçirdi. Deyr ez Zor kuzey alanlarının doğu ve batıya ayıran Habur Çayı’nın batısındaki beldenin düşmesiyle birlikte YPG unsurlarının çayın batı tarafına geçtiği bildirildi. ABD hava unsurlarının çayın doğu kıyısındaki ilk köy olan Badawi Al Jasir‘e (Sarı okla gösterilen nokta) hava saldırısı düzenlediği, YPG militanlarının köyü ele geçirmek için bombardımanı beklediği bildirildi.  


O HARİTA GERÇEK OLUYOR

22 Eylül’de durum böyleyken Haberyirmi, örgütün ilerleme hattını böyle öngörmüştü.
Bu arada kentin batısında saldırılarını sürdüren Rus ve rejim güçleri yoğun bombardımanları sürdürüyor. Rus Tu-95MS bombardıman uçakları, dün  ve bugün kenti vurdu. Saldırılarda  Kh-101 roket füzelerinin kullanıldığı öğrenildi.

DEYR EZ ZOR’A YÖNELİK SALDIRILAR

Rusya ve rejim güçlerinin 5 Eylül’de kuşatmayı kırdığı Deyr ez Zor‘a, ABD ve YPG unsurları da 9 Eylül’de saldırı başlattı. Haberyirmi, kente yönelik saldırıların kritik dönüm noktalarını sizler için derledi: 

YPG SALDIRILARI: 
Deyr ez Zor’a saldırıan taraflardan ABD destekli YPG, 9 Eylül’de Suriye kuzeyindeki Hasekekentine bağlı Şeddadi hattından kente saldırı başlattı. 
ABD bombardımanı eşliğinde düzenlenen saldırılarda Şeddadi kırsalından itibaren uzun bir kol halinde 60 kilometre ilerleyen örgüt Deyr Ez Zor’u batı batı ve doğuya ayıran Fırat Nehri’nin doğu sınırına 2 kilometreye kadar yaklaştı.
YPG son olarak Fırat doğu yakasına 7 kilometre mesafede bulunan Şeker Fabrikası ve Elektrik santralinin kontrolünü de ele geçirdi.
16 Eylül’de rejim ve Rus güçleri ile karşı karşıya gelmesi ardandan Rusya YPG unsurlarını havadan vurdu. İlerlemesi yavaşlayan örgüt, Fırat’ın doğusunda kalarak, doğu hattında yayılma stratejisi izlemeye başladı.
YPG 23 Eylül’de kentin en büyük gaz işletmesi Conico’yu ele geçirdi.
24 Eylül’den itibaren kentin kuzeydoğusuna ilerleyen örgüt 27 Eylül’de Habur çayı batı yakasındaki Suwar köyünü ele geçirip, ilk kez çayın doğusuna geçti.


RUSYA VE REJİM SALDIRILARI: 
Kente saldıran rejim güçleri ise Ağustos 2017 itibariyle Hama ve Humus doğu hatlarından, kuzeyde ise Rakka güneydoğu hatlarından kente saldırılarını yoğunlaştırmıştı. 
Son olarak kent merkezinde bulunan 137. Tugay’a yönelik IŞİD kuşatmasını 5 Eylül’de Esad Hava Üssü’ne yönelik kuşatmayı 11 Eylül’de kaldıran rejim güçleri kentin güneydoğusundaki hatlardan Fırat Nehri’ne ise Marrat hattı karşısından ulaşmıştı.
15 Eylül’de Fırat Nehri’nin doğu yakasına geçen rejim kuvvetleri, 18 Eylül’de ise Fırat doğusundaki Mazlum köyünü ele geçirip, Marrat ve Tahla köylerine ulaştı. HABERYİRMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir