Yermük moloz yığını: Şam’da son durum harita

ÖSO ve HTŞ’nin silah bırakıp çıktığı Yermük’te IŞİD derinişi sürüyor. Rejim, Filistinli mültecilerin bulunduğu bölgeyi bir aydır vurmayı sürdürürken, binlerce bina moloz yığınına döndü.


SURİYE, Şam (HABERYİRMİ) – Suriye rejim güçlerinin 15 Nisan’da yoğun şekilde vurmaya başladığı Yermük, bir ayı doldurmak üzere olan saldırılar sonrasında moloz yığınına döndü. 2 bin 500 ailenin yaşadığı Yermük’te IŞİD, havadan süren yoğun bombardımana karşın silah savaşa devam ediyor.

Suriye Arap Ordusu ve Rus işbirlikçileri Şam güneyindeki Yermük mahallesini moloz yığınına çevirdi.

Suriye Arap Ordusu (SAA), Doğu Guta, Duma hatlarını kontrol altına aldıktan sonra saldırılarını yoğunlaştırdığı Yermük’te acımasız bombardımanla saldırılarını sürdürüyor.

Doğusunda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), kuzeyindeki hatlarda ise Heyet-i Tahrir-i Şam (HTŞ) gruplarının anlaşma sonrası çekildiği Yermük’te IŞİD, tüm anlaşma tekliflerini geri çevirmişti. 15 Nisan’dan itibaren saldırıların yoğunlaştığı Yermük’te rejimin saldırıları acımasızca sürüyor. Havadan yerleşim alanlarını gelişigüzel bombalayan rejim, geceleri de “yangın” bombası olarak bilinen fosfor bombalarıyla saldırıyor.

Suriye Arap Ordusu ve Rus işbirlikçileri Şam güneyindeki Yermük mahallesini moloz yığınına çevirdi.

Şam’ın 3 kilometre güneyinde bulunan Yermük’te, Filistinli mülteciler bulunuyor. Mülteci kampı olarak adı geçmesine karşın 1960’lardan bu yana varlığını sürdüren kamp artık daha çok şehir görüntüsünü almış durumda. Tüm mahallede 200 bin kişinin yaşadığı Yermük’te 1 Mart itibari ile durum aşağıdaki haritada görüldüğü gibiydi. Rejim kuşatması altındaki Yermük doğusunda ÖSO, kuzeyindeki küçük alanda HTŞ, batısında ise IŞİD kontrolü elinde tutuyordu

Şam Yermük son durum harita – 1 Mart-7Mayıs 2018 (1)

Rejmin Şam çevresine yönelik saldırıları ve “zorunlu tahliye” anlaşmaları ile Guta, Duma hatlarını ele geçiren rejim Nisan ayı başında gözünü Yermük’e çevirmişti. 29 Nisan’da, hem ÖSO, hem de HTŞ, rejimle yapılan anlaşmalarla, kontrol ettikleri alanları rejime teslim etmişlerdi. Son olarak 3 Mayıs’ta 3 kilometre uzunluğunda ve 1.5 kilometre genişliğinde bulunan kuşatma bölgesinin orta kesimlerinden giren Suriye Arap Ordusu (SAA), IŞİD’in kontrol ettiği cep bölgesini yararak bölgeyi kuzey ve güney olarak ikiye bölmüştü.

Rejim, ÖSO ve HTŞ alanlarını kontrol altına aldıktan sonra, tahliyeyi kabul etmeyen IŞİD hatlarına da Nisan başından itibarin saldırmaya başladı. 3 Mayıs 2018’de, Suriye Arap Ordusu IŞİD kontrolündeki bölgeyi ikiye böldü.

Bölgede son durum ise oldukça kritik noktaya ulaştı.

Yermük son durum harita. 9 Mayıs 2018

3 Mayıs’ta IŞİD kontrolündeki alanlara düzenlediği yarma harekatıyla bölgeyi kuzey ve güney olarak ikiye bölen rejim unsurları, 8 Mayıs’tan itibaren Hacar El Esved mahallesinin kontrolünü de sağlayarak güney parçanın tamamını ele geçirdi. HABERYİRMİ

İLİGİLİ HABERLER

IŞİD, yüzde 75’ini kaybetti: Yermük son durum harita

Yermük güney cebi ikiye bölündü

ÖSO Yermük’te silah bıraktı: Terkediyorlar

Yermük’te tahliyeler başladı: HTŞ çekiliyor

Esed, Guta’ya girişlere hala izin vermiyor

Rejim güçleri Doğu Kalamun’da zaferini ilan etti

Şam’da zafer Esad’ın: Muhalifler en kritik noktadan da çekildi

48 saat bitti: Rejim ve Rusya oraya saldırıyor

Dumayr’da tahliye bitti: Muhalifler Cerablus’ta…

Orada tahliyeler başladı: Suriye son durum

 

 

 

Yorum

 1. “Hariciler mi , Değil mi ?”
  73 Ülkeli Uluslararası Haçlı Koalisyonu Neden IŞİD e karşı toplandı ?
  Uluslararası Haçlı Koalisyonu neden HTŞ ve ÖSO cihadçı olmalarına rağmen onları hedef almadı ?

  IŞİD in akidesi neydi ki bütün haçlıları ve onların dostlarını aynı masada toplattırdı ?

  Nedir bu dünyayı başına üşüştüren Ey IŞİD ?

  Yeri geldiğinde 1000 savaşçıyla 50.000 askere karşı yenileceğini bile bile , seni onlara karşı direnmeni sağlayan Akiden nedir Ey IŞİD ?

  Yoksa seni diğer cihadçılardan ayıran ve haçlıların korktuğu o akiden Hilafet miydi ?

  Müslümanların birlik olmayışı ve Batının haçlı birliği(NATO , BM , AB) ni oluşturması , seni müslümanları tek çatı altında toplaman için miydi bu başına gelenler ?

  Ey Müslümanlar ! Müslümanlara karşı yapılan savaşta haçlı koalisyonuyla aynı safta bulunmanın vebalini biliyor musunuz ?

  Tüm bu soruların gerçek cevabı , kimin hak yolda olup olmadığının en büyük kanıtıdır .

  Diğer Cihadçı gruplara ve Haçlı Koalisyonuna Ortak olanlara gelince ;

  Kaçarak , zalimin zulmüne boyun eğenler ve Cihadlarına gölge düşürenler ?

  Müslümanlara karşı haçlıların safında müslüman katliamına ortak olanlar ?

  Kıyamet günü Allah(c.c) kimin haklı , kimin haksız olduğunu , Kimin Harici , kimin Sahte cihadçı , kimin ise Mürted ve aşşağılık olduğunu kıyamet günü açığa çıkaracaktır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir